google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kadınlar günü mimozası

İsmi hemen hemen tüm dünya dillerinde aynı. Arapça ve Rusçada “mimoza”, Japonca ve İtalyancada “mimosa”. Kökeni Latince “taklit etmek” anlamındaki “mimus”tan geliyor. “Mimosa”nın anlamı ise “taklitçi”...

💛

Uçucu çiçekleri, kırılması zor dallarıyla bir kadını anlatır. Yani üflediğinizde çiçeklerin, yaprağının nasıl uçtuğunu anlayamayacağınız kadar kırılgandır ancak onu dalından koparmaya kalktığınızda öyle bir dirençle karşılaşırsınız ki öyle kolayca söküp alamazsınız. Büyüleyici kokusuyla insanı sarar sarmalar.

💛

Mimoza çiçeği sarıdır. Sarı, güneş ışığının ve altının rengidir. Varlığı, yaşamı, zekayı, arzuları ve ruhsal gelişimi simgeler. Zeka ve aklın rengidir. İdealistlerin, büyük yaratıcıların, bilim adamlarının favori rengidir. Özgün düşüncenin, yaratıcılığın, yeni şeyler yapmanın ve yeni yollar bulmanın anahtarıdır. Yaşam için coşku, insanlar üzerinde güven ve iyimserlik uyandırır. Zihinsel meydan okumaları sever, konuşma ve iletişim kurmanın rengidir. Kış sonu, baharın başında açar. Baharın müjdecisidir.

💛

Mimozaların Kadınlar Günü sembolü haline gelmesi ise İtalya’da gerçekleşir. İkinci Dünya Savaşı’nı takiben, İtalya’da da, Kadınlar Günü’nü kutlama hazırlıklarına girişilir. Daha önceleri “Partito Comunista Italiano / İtalyan Komünist Partisi”nin etkinliği olarak düzenlenen 8 Mart Kadınlar Günü, savaş yıllarında faşistlerce yasaklanmıştır. Tüm İtalyan kadınlarını temsil eden U.D.I (Unione Donne Italiane/ İtalyan Kadınlar Birliği) organizasyonu üstlenir ve bir sembol arayışına girer. Madem işçilerin 1 Mayıs için kırmızı karanfilleri vardır, Kadınlar Günü’nün de bir çiçeği olması gerekir.

💛

İtalya 1946 yılında İkinci Dünya Savaşı’ndan yıkık dökük çıkmış; insanlar bir coşku, yaşama dair bir umut aramaktadır. İtalyan Kadın Birliği üyesi üç kadın, toplumun yeniden inşasının “kadın dayanışmasına” bağlı olduğunu düşünür: Teresa Mattei, Rita Montagnana ve Teresa Noce. Üç güçlü kadın, bu yaklaşımlarını sembolize etmesi için bir çiçek seçmeyi teklif ederler.

💛

Sunulan tüm teklifler arasında üç tanesi öne çıkar: Karanfil, anemon ve enfes kokusuyla mimoza çiçeği.

💛

Mart ayında Roma tepelerini sarıya kesen salkım salkım mimozalar İtalyanlar için tartışmasız en uygun seçenek olur. O gün bugündür başta İtalya ve Rusya’da olmak üzere, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara mimoza çiçeği hediye edilmektedir. Bir kadın sadece sevgilisinden veya çocuklarından değil; dayanışmayı sembolize ettiği için kadın dostlarından da mimoza çiçeği hediyesi alabilir ancak ülkemizde erkeklerin tembelliğinden mi, yoksa mimozanın az bulunur ve pahalı satılır oluşundan mı nedir “karanfil” dağıtılır her 8 Mart’ta.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page