google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kadırga, Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa adına 1571'de karısı, II. Selim’in kızı, İsmihan Sultan tarafından Kadırga’da Mimar Sinan’a yaptırılan bu cami küçük bir çini hazinesidir.

📍

Kubbe geçişlerinde, pencere alınlıklarında, mermer mihrabın çevresinde, duvarlarda ve minberin külahında yer alan çiniler 16. yüzyılın en güzel çinilerindendir.

📍

Bu caminin diğer bir özelliği ise, dört küçük Hacerül’-Esved parçasının giriş mahfilinin altına, mihraba ve diğer iki parçasının da minber külahı ve kapısına konmuş olmasıdır.

📍

Osmanlı tarihinin en uzun ve kesintisiz süre sadrazamlık yapan devlet adamı olan Sokullu Mehmet Paşa, Bosnalı bir papaz ailesinin çocuğuydu. Devşirildikten ve enderun eğitiminden sonra çok hızlı yükselen Mehmet Paşa, uzun boyu nedeniyle “Tavîl” lakabıyla da tanınır.

📍

1579 yılında bugün (bir görüşe göre dün) İkindi Divanı’nda meczup olduğu düşünülen bir derviş tarafından öldürülen Sokullu Mehmet Paşa zeki, müthiş bir hafızaya sahip, ölçülü, hızlı ve kesin kararlar alabilen bir devlet adamıydı.55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentarios


bottom of page