google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kara gül

Bahar geliyor, doğa renklenmeye başladı. Doğada her renk çiçeği görmek mümkün. Siyah hariç... Çünkü çiçeğe rengini veren pigmentler yüzde 100 siyah renk üretmiyor. Taç yaprakların rengi en fazla koyu mor olabiliyor. Siyaha en yakın çiçek Halfeti'de açıyor. Kara gül... Yazın bordo tonlarında açsa da kış aylarında siyaha çok yakın bir renge büründüğü, hoş kokusunun da belirginleştiği biliniyor.

🖤

Karagül diğer güllere kıyasla daha bodur yetişir. Yarı katmerli ve kokulu olan bu gül, mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar. Bölgenin havası, suyu, nem oranı ve iklimi, kısacası Halfeti iyi geliyor siyah güllere. Kökünden başka yerlere taşırsanız siyah çiçeklerini esirgiyor sizden. En iyi ihtimalle koyu bordo renkli bir çiçeğe sahip olabiliyorsunuz.

🖤

Aslında bu siyaha yakın koyu kırmızı renkli Halfeti Gülü bizim topraklara özgü değil maalesef. İngiliz botanikçi Martyn Rix, yaptığı incelemeler sonucunda, "Siyah Halfeti Gülü"nün, 1827-1893 yılları arasında yaşamış ünlü gül yetiştiricilerinden J.B.A. Guillot tarafından 1859 yılında Lyon'da üretilen "14. Louis" türü olduğunu tespit etti. Halfeti'de yetiştirilen Siyah Halfeti gülünün ne zaman ve nereden geldiği bilinmiyor. Biz gene de büyüyü bozmayalım ve efsaneye kulak verelim.

🖤

Rivayete göre, Halfeti'de günümüzde yarısı sular altında kalan Ulu Cami'nin Ermeni ustası Ardır'ın, adı "Gül" anlamına gelen Vartuhi adında güzeller güzeli bir kızı varmış. Evlerinin avlusunda Halfeti'nin en güzel kırmızı gülünü yetiştirirmiş. Bu kız babasının göz bebeğiymiş.

🖤

Nehrin karşı kıyısında da güvercin-keklik yetiştiren Fırat adında kimsesiz bir delikanlı varmış. Bir gün kaçan güvercinin peşinden Vartuhi'nin güllerinin avlusuna gelmiş. Genç kızı görmüş ve birbirlerine aşık olmuşlar. Ancak kızın babası biricik kızının bu delikanlıyla evlenmesine karşı çıkmış. Bunun üzerine delikanlı kızı kaçırmış. Kaçırmış kaçırmasına fakat daha uzaklara gidemeden Fırat kenarında etrafları sarılmış. "Teslim olursak belki bir daha hiç kavuşamayız" düşüncesiyle el ele Fırat'a atlamışlar ve gözden kaybolmuşlar. İşte o gün bugündür Halfeti'de bütün kırmızı güller kara açmaya başlamış.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page