google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kedi barınağı

Mart’ın gelişini Roma’da çok sevdiğim bir bölge ile kutlayalım bugün. Aslında katman katman ilginç bir yer. Yüzünüzü Pantheon’a dönüp sağınızdaki yoldan dümdüz gittiğinizde vardığınız meydan bugünkü adıyla Largo di Torre Argentina’dır. İki kilometrekarelik bir alanı kaplayan antik Campus Martius’un yani Mars Meydanı’nın bir parçası (konuyu Mart’a bağlıyoruz böylece).

📍

Burada MÖ 3. ve 2. yüzyıllardan kalma A-B-C ve D olarak adlandırılan dört Roma Cumhuriyet dönemi tapınağı ile MÖ 55 yılına tarihlenen Pompey Tiyatrosu’nun kalıntıları vardır. Gnaeus Pompeius Magnus’un yaptırdığı tiyatro, Roma’da yapılan ilk kalıcı tiyatrodur.

📍

D Tapınağı’nda 1993 yılından beri faaliyet gösteren bir Kedi Sığınma Evi’nden söz edeceğim bugün. İsmi abarttım gibi geliyor olabilir, kısaca ‘barınak’ diyebilirdim tabii ancak burada gönüllüler tarafından yaralı, hasta ve özürlü kedilere bakıldığı gibi aynı zamanda aşıları yapılıyor; şehrin neresinde olursa olsun hasta kediler bir şekilde burasının yolunu buluyor; bu nedenle Sığınma Evi diyorum. Buradan kedi sahiplenmek de mümkün, gidip sadece sevmek de.

📍

Geçen yıllarda bölgeyi turizme açmak için çalışmaların başlamasına karar verilince kedilerin akıbeti merak konusu oldu. Merak etmeyin, yüz civarındaki kedinin bulunduğu alanın arkeolojik çalışmalardan etkilenmemesi için kararlar alındı.

📍

Arkeolojik alan korunabildiği takdirde orada olmaları bence alanda farklı bir etki yaratıyor. Çok yakıştıkları kesin, değil mi?

📍
3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page