google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kemaliye’nin üstü “altın”dan kıymetlidir I

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2020

Kemaliye’nin üstü “altın”dan kıymetlidir. Kemaliyeliler bu sloganla maden arama ve çıkarma faaliyetlerine karşı yargıya gidiyor. Destek olalım...

📍

Çünkü:

📍

Hemen her konuda türküsü bulunan ama en çok sevda, hasret ve gurbet kokan türküleriyle bilinen, eski ismiyle Eğin, yeni ismiyle Kemaliye doğası, kültürü ve evleriyle ilgi çekici güzellikleri barındırır. Taş işçiliğinin benzersiz örnekleri, hikayesi olan köprüleri, pınarlardan akan suların hayat verdiği vadiler manzumesi Kemaliye, kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır.

📍

Yüzyıldan uzun süren yapımıyla Taşyol’u emeğin sesini duyarak adımlamaya, Karanlık Kanyon’da sessizliği dinlemeye, masal köylerinin Roma yollarında yürümeye, her biri ayrı sembollerle donatılmış el emeği kapıları seyretmeye, aralarda duyduğunuz odun kokusunu takip ederek ulaştığınız tarihi fırında ekmek yapımını izlemeye, yüzünüz Munzur’a dönük demli bir çay içerken dağların üzerindeki bulut gölgelerini seyretmeye, yürürken her bahar coşan Kadıgölü’nün sularından ıslanmadan geçmeye çalışırkenki çocuk neşesine, içten sohbetlere eşlik eden türkülerle coşmaya ve daha pek çok şeye paha biçilemez.

📍

Bu hafta beş gün boyunca Kemaliye’de olacağız.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page