google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Knidoslu Afrodit’in Belirişi

Dalí hiç kuşkusuz sıra dışı bir sanatçı. Yaratıcı olduğu muhakkak ancak tablolarını çözümlemek, sembolleri, tarihi, onun kişiliğini, hayatını bilmek ve biraz da sıra dışı düşünmeyi gerektiriyor.

📍

Knidos Afrodit’i tüm çağların en çok taklit edilen, esinlenilen eserlerinden biri elbette ancak Dalí’nin “Knidoslu Afrodit’in Belirişi” isimli bu resmi ne düşünerek yaptığı önemli.

📍

Resimde heykeltıraş Praksiteles’in yarattığı müthiş yüzü görüyoruz önce, sonra etrafındaki nesneleri. Derin çatlaklar yıpranmışlığı, çöküşü, ölümü temsil ediyor. Yanlardaki servilerin üstündeki kuşlar bir yandan uçup giderken bir yandan Aphrodite’e bağlanıp yaşama dönmeyi anlatıyor.

📍

Bu karışık duyguların yanı sıra Dalí’nin bu dönem çalışmalarında soluk renkler kullanmasının bir nedeni var tabii. Gala çok hasta, ölmek üzere. Dalí bu kaçınılmaz sonun farkında, belki kendi geleceğinin azaldığının da…

📍

Not: Dalí daha sonra bu çeneyi ve dudakları, piyasaya sürdüğü parfüm markasının tasarımında kullanmıştır. İkinci görseldeki parfümün adı Laguna.

Laguna, hayal gücü gibi, lagünün renklerinde sonsuz macera perspektifleri açar. Seyahat ve özgürlük isteyenler için gizemi, yumuşaklığı, egzotizmi ve şehveti birleştiren bir koku olarak tanıtılmış. Lagünün renkleriyle süslenmiş heykel şişesinin romantik ancak seksi bir görüntüsü var. Sanki Dalí sizi hayali bir yolculuğa davet eder gibi.

📍

Apparition of the Face of “Aphrodite of Cnidus”, Salvador Dalí, 140x96 cm, 1981, Fundació Gala-Salvador Dalí, Figueres5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page