google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kubbeden düşen top

Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak da bilinen Floransa Katedrali, Filippo Brunelleschi'nin kubbeyi yapmasından sonra ancak 1436'da tamamlanmıştır. Zaten yapının en karakteristik yeri, 54 metrelik şaşırtıcı çapa ve 92 metre yüksekliğe sahip inanılmaz ve görkemli kırmızı kubbesidir.

📍

Kubbenin tepesine 1471 yılında Andrea del Verrocchio'nun atölyesi tarafından yapılan 2,3m çapında yaldızlı bir top ve haç yerleştirilmiştir. Hatta o dönemde bu atölyede kariyerine başlayan genç bir Leonardo da Vinci'nin doğrudan üzerinde çalıştığı söylenir.

📍

27 Ocak 1601 gecesi yaşanan şiddetli fırtınada yaldızlı topa yıldırım isabet etti ve top kubbeden yuvarlanarak meydanın ortasına düştü. Neyse ki, şiddetli yağmur nedeniyle sokakta kimse yoktu.

📍

Bu inanılmaz olayı hatırlamak için tam olarak bulunduğu yere dairesel bir mermer plaket yerleştirildi.

📍

Kazadan bir yıl sonra kubbe Bernardo Buontalenti tarafından onarıldı. Usta kuyumcu Matteo Manetti'nin (işi ücretsiz yapmayı teklif eden) yaptığı top da 21 Ekim 1602'de orijinal konumuna geri yerleştirildi. Yüzyıllar boyunca başka yıldırımlar yaldızlı topa çarptı ama neyse ki bir daha asla düşmedi!
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page