google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Lindisfarne

Özellikle 650-800 yılları arasında görsel kalitesiyle ön plana çıkan birçok İncil yapılmıştır. Bunlardan en meşhur dört tanesinden biri Lindisfarne İncili’dir (diğerleri Durrow İncili, Kells Kitabı ve Echternach İncili’dir).

📍

Lindisfarne, Orta Çağ İngiliz Krallıkları’ndan biri olan Northumbria’nın kıyılarının yakınında bulunan bir adadır. Bu ada, Hıristiyan Avrupa’nın en nüfuzlu manastırlarından birine ev sahipliği yapardı. Manastırdaki rahipler; İncil nüshaları, azizlerin hayatlarının anlatıldığı risaleler ve envai çeşit konu üzerine bilgilerin derlendiği kitaplar yazardı.

📍

Koskocaman katedrallerde, okuma ve yazma bilmeyen insanlara nasıl dini aktarmak için rengarenk vitraylar yapıldıysa aynı şey el yazması kitaplarda da yapılmıştı. Bu anlamda tıpkı kuyumcu işi metal süslemelerde olduğu gibi birçok farklı tip süsleme kitaplara aktarılmıştı.

📍

Neredeyse üç boyut algısını veren süslemeler arasında birbirlerine düğümlenmişcesine görünen yılanlardan tutun kuşlara kadar gerçekten mükemmel örnekler yer alır.
32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page