google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Mösyö Dutilleul

Mösyö Dutilleul, çekingen bir devlet memurudur. 42 yaşındayken bir gün aniden duvarlardan geçme yeteneği olduğunu keşfeder. Pek çok serüvenden sonra her gece odasına gizlice girdiği bir kadının duvarında sıkışıp kalır. Bu öykü, çocuk öykü kitapları yazarı ve usta hicivci Marcel Aymé’nin meşhur kitabı Duvargeçen’de anlatılır.

📍

Arkadaşı, aktör ve heykeltraş Jean Marais'in 1989’da Marcel Aymé’nin anısına yaptığı bir heykel, tam bu sıkışma anını gösterir. Bronzdan yapılmış Le Passe-Muraille, sanki sadece yarısı duvardan geçmeyi başarmış gibi bir bacağı ve vücudunun yarısı eksik olan gerçek boyutlardan daha büyük bir heykeldir. Jean Marais, heykelin yüzünde Marcel Aymé’yi kullanmıştır.

📍

Heykeli belli bir mesafeden görmek çok etkileyicidir. Ona yaklaştığınızda, duvarın pürüzsüz yüzeyi ile duvardan çıkan uzuvlar arasındaki kontrastla ona profilden bakarsanız, etki daha çarpıcı hale gelir.

📍

Olur da yolunuz Paris’e düşerse Montmartre’da Mösyö Dutilleul’e selam vermeyi unutmayın. Marcel Aymé'nin uzun yıllar yaşadığı Rue Norvins'e yaklaşırken duvarlara bakın, mutlaka karşılaşacaksınız.
11 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page