google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Malabadi Köprüsü

Efsaneye göre nehrin karşı kıyısında yaşayan bir kıza aşık olan Bad, bu kıza ulaşabileceği bir köprünün olmaması sebebiyle bir türlü aşığının yanına gidemez.

📍

Bir gün kız, Bad’ın yanına gelmek için nehre girer. Ancak hızla akan sulara kapılır ve Bad’ın tüm çabalarına rağmen kurtulamaz, sularda kaybolup gider.

📍

Bunun üzerine Bad o dönemde Silvan beyi olan Meya Farqin’in huzuruna çıkar ve durumu anlatıp insanların birbirleriyle buluşması için nehir üstüne bir köprü yaptırılmasını ister. Silvan Beyi köprüyü yarısına kadar yaptırır ve Bad’ı yanına çağırıp köprünün kalan diğer yarısını yapıp yapamayacağını ona sorar. Bad köprünün kalan yarısını tamamlayacağını ancak bir şartı vardır.

📍

Eğer köprüyü tamamlamayı başarırsa beyin sağ elini bilek hizasından keseceğini söyler. Silvan Beyi de buna karşılık eğer köprüyü tamamlayamazsa Bad’ın sağ kolunu keseceğini söyler. Şartlar kabul edilir ve ardından Bad köprüyü tamamlamayı başarır. Bunun üzerine Silvan Beyi’nin sağ elini bilekten keser. Köprüye de Kürtçe “Bad’ın Evi” anlamına gelen Malabadi Köprüsü adı verilir. Köprünün üzerinde bulunan kesik el figürü de Silvan Beyi’ne istinaden yapılmıştır.

📍

Türküde söylendiği gibi aşka mezar olmasıyla hatırlansa da ayak açıklığından Ayasofya’nın kubbesinin geçebileceği rivayet edilen Malabadi Köprüsü, Batman Çayı üzerinde sadece kervanların geçeceği değil aynı zamanda konaklayacağı bir yer olarak da tasarlanmıştır. Yolcuların uzun kış gecelerinde birbirlerine anlattıkları sevdaların öyküleri ise Dicle’ye oradan da başka sevdaları toplayıp uzak denizlere kavuştu.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page