google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Mihri Müşfik

Saray ressamı Zonaro’nun öğrencisi bir paşa kızıdır Mihri hanım. Tanıştığı İtalyan müzik şefi ile İtalya'ya kaçtığında henüz 17 yaşındaydı. Bir süre bu şehirde yaşadıktan sonra Paris’e geçti. Montparnasse’da kiraladığı apartman dairesini hem ev, hem de atölye olarak kullanmaya başladı. Evinin bir odasını kiraladığı Bursalı Selami Paşa’nın oğlu Müşfik Selami Bey’le evlenerek “Mihri Müşfik Hanım” adını aldı.

🎨

1913 yılında tanıştığı Osmanlı Devleti Maliye Nazırı Cavit Bey’in önerisiyle Inas Sanayi Nefise Okulu’nun kurulmasına destek verdi. Nazlı Ecevit, Aliye Berger ve Fahrel Nisa Zeyd gibi büyük sanatçılar yetiştirdi

🎨

1922 yılında Mustafa Kemal’in mareşal üniformasıyla bir portresini yaptı. Bu Cumhuriyet'in ilanından sonra bir Türk ressam tarafından yapılan ilk Atatürk portresiydi. Daha sonra Yugoslav Kralı Alexander hatırasına Yugoslavya'ya hediye edilen bu tablo II. Dünya Savaşı sırasında Belgrad Sarayı'nın tahrip olması sonucu kayboldu, 1990’larda bulundu. Daha sonra da İtalya’da Papa XV. Benedict’in portresini yaptı. Vatikan’da ilk kez bir Papa, hem başka bir dinden, hem de bir kadına poz vermişti. O dönemde “Çingene” isimli tablosu Louvre Müzesi’ne kabul edildi.

🎨

Sanat dünyasından yakın dostu olan Tevfik Fikret’in yüz maskını Roma’ da almış olduğu eğitiminden yola çıkarak balmumundan yapan Mihri hanımdır.

🎨

Kendi gibi ressam olan yeğeni Halet Asaf’ı kaybedince ABD’ye giden Mihri Müşfik, üniversitelerde konuk profesör olarak ve zengin ailelerin çocuklarına ders vererek geçimini sağladı. 1928 yılında New York’ta bir müzede de kişisel sergisini açtı. Ne yazık ki bundan sonraki yaşamı yoksulluk içinde geçen Mihri hanım, 1954 yılında New York’ta yaşamını yitirdi ve gene ne yazık ki Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldü.

🎨

Ölümünden sonra yapılan araştırmalarda Türkiye’de 32, İtalya’da 36, Fransa’da 23 ve Amerika’da 60’ı aşkın olmak üzere, 150 dolayında eseri kayıt altına alındı.

🎨

Huzurla uyu Mihri Hanım...

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page