google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Minyatür evler

Ben minyatür evlere bayılırım. Çalışmaları dünyada en çok arananlardan William Robertson'a ait olanlar en sevdiklerimdendir.

📍

Mikro-makinist Bill Robertson, 17. ve 18. yüzyıllardan kalma nadir alet, eşya ve evlerin sofistike, tam olarak çalışan kopyalarını inşa ediyor. Enfes tasarımları var.

📍

Robertson'ın gittiği uç noktalar hakkında bir fikir sahibi olmak için ilk görseldeki Kral XV. Louis için yapılmış bir mikroskobun reprodüksiyonuna bakın. Robertson'ın versiyonu, metal, ahşap ve camdan oluşan sonsuz derecede küçük 125 parçadan oluşuyor. Orijinalin namlusu köpekbalığı derisine sarılmıştı, Robertson da bebek köpekbalığı derisine ihtiyacı olduğunu biliyordu, böylece her şey doğru boyutta olacaktı. Köpekbalığı derisini, Paris'in dışında, beş kuşaktır dolap imalatçılarına hizmet veren bir dükkanda buldu. Mikroskopla ilgili orijinal metinde, inşaatçı metali bir kurt dişiyle parlattığını yazıyordu; Robertson bunun yerine bir köpek dişi kullandı.

📍

Bir minyatür parça yapmak 10 saat ile 1000 saat arasında sürüyor. Bu tür bir iş, matematik ve sezginin bir karışımını gerektirir. Robertson, önce orijinali ölçüyor, ardından oranları ayarlayarak doğru görünmesini sağlıyor.

📍

Robertson'ın en müthiş projesi olan Twin Manors, 18. yüzyıldan kalma Gürcü evlerinden ilham alan bir çift beş metreye üç metrelik oyuncak bebek evleri. Araştırma ve planlaması iki yıl, tamamlaması dokuz yıl sürmüş.

📍

Twin Manors'ın odaları, 18. yüzyıldan kalma küçültülmüş mobilyalar ve pul büyüklüğünde yağlı boya tablolarla doludur. Yemek odaları, cam sanatçısı Francis Whittemore tarafından üfleme cam kristal, metal sandalyeler ve oyması 50 saat süren ahşap kapaklı 1000 parçalık bir merdivenle dekore edilmiştir. Her zamanki gibi, Robertson tek bir ayrıntıyı gözden kaçırmamış.

📍

İkiz malikanelerdeki tüm ahşap kapı ve kapı kolları, 18. yüzyıl Williamsburg'daki gibi oval. Tüm kilitler çalışıyor. Gizli bölmeler ve geçitler var.

📍

Sihirli değil mi?
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page