google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Nâzım

Piraye ile Nâzım, Nâzım’ın kız kardeşi Samiye sayesinde tanıştılar. Piraye o sırada hala Vedat Örfi ile evliydi. Aşk evliliği yapmışlardı ama Vedat bey sanatını aşkının önüne koymuştu. Kırıktı Piraye, aşık olmak gibi niyeti yoktu ama yeniden aşık oldu.

📍

Nâzım Hikmet ve Piraye 1932’de evlenmeye karar verdiler. O yılın sonunda Piraye, Vedat Örfi’den boşandı. Nâzım Hikmet’in ve Piraye’nin bir araya gelen kalabalık ailelerinin beraberce yaşayabilmesi için Erenköy’de Mithat Paşa Köşkü’nü kiraladılar. İşin ilginci bu köşkün karşısındaki Mehmet Ali Paşa Köşkü’ne Piraye 16 yaşında gelin gelmişti.

📍

Nâzım 1933 yılında manevi oğlu Memet Fuat'ın dedesine ait Mehmet Ali Paşa Köşkü'nün bahçesinde bulunan selviler için "Üç Selvi" şiirini yazdı. O dönemde “Bir Millet Uyanıyor” filminin bazı sahnelerini Mithat Paşa Köşkü’nde çeken Muhsin Ertuğrul’un yardımcılığını yapan Nâzım Hikmet, Nişantaşı’ndaki İpek Film Stüdyosu’na gitmek için sabah evden çıkıp Ethem Efendi Caddesi’ni geçer, Mehmet Ali Paşa Köşkü’nün yıkık duvarından bahçeye atlar, Selamlık Köşkü’nün arkasındaki üç selvi ağacının yanındaki kapıdan çıkıp Erenköy Tren İstasyonuna gider, dönüşte de aynı yoldan eve geri dönermiş.

📍

Mehmet Ali Paşa Köşkü’nün hikayesi epey uzun, belki bir başka zamana ama Mithat Paşa köşkü artık yok. Yıkılıp ortasından bir yol geçmiş durumda.

📍

1937 tarihli bu fotoğraf o köşkün bahçesinde çekilmiş. Nâzım Hikmet, Piraye Hanım, Mahmut Yesari ve Muammer Karaca birlikteler. Onların en sevdiğim fotoğrafıdır bu. Nâzım'ın Piraye'nin başındaki elinden sizin de yüreğinize bir sevgi akmıyor mu?

📍

1930’da başlayan aşk 1950’de noktalandı. Geçen 20 yıl içinde, aşk, acı, tutuklanmalar, mapushane yılları, her şey vardı.

📍

Aşkları, memleket sevgisi, dostlarına bağlılığı ve illa ki şiirleri... Nâzım hep hayatımızda...

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentários


bottom of page