google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Nail Çakırhan

Mimarlık eğitimi olmayan bir mimar, aynı zamanda gazeteci, şair… Ula’lı, memleketinde lise okumaya giden ilk kişi… Konya’da Tanpınar’ın öğrencisi… Lise yıllarında üç edebiyat dergisi çıkaran, yazıları nedeniyle soruşturma açılan bir genç… Nazım Hikmet ile arkadaşlığı Bursa Cezaevi’nde süren, bir süre Rusya’da yaşayan döndüğünde Mina Urgan, Necip Fazıl, Abidin Dino gibi farklı arkadaş gruplarında olan bir idealist…

📍

Nail Çakırhan’ın film gibi hayatını buraya sığdırmak çok zor. Eşi arkeolog Halet Çambel’in Karatepe kazısı için yapılması gereken saçakları usta bulamayınca kendi yaparak başladığı inşaat işini belki de köye çalışmaya gelip ailesinin evinde kalan Rodoslu ve Ermeni ustalardan öğrenmişti. Yetenekliydi, yaptığı saçaklar beğenilince Turgut Cansever’in Ağa Han Ödülü kazandığı Türk Tarih Kurumu binası müteahhitlik işini de üstlendi.

📍

1968’de Akyaka’da kendilerine yaptığı ev, Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Mimar olmayan birinin bu ödülü alması kıyamet kopardıysa da yaptığı evler örnek oldu. Belediye, binaların “Çakırhan” tarzında yapılmasını teşvik etti.

📍

Son işlerinden biri Fethiye’de 165 dönümlük ağaçlık bir arazide sade bir tek ağaç keserek yaptığı büyük bir otel projesi oldu.

📍

Müthiş bir ömür geçiren Nail Çakırhan, 2008 yılında bugün hayata veda etmişti.

📍

1-2. Fotoğraf: Nail Çakırhan Evi, Akyaka (Ağa Han Mimarlık Ödülü)

3.Fotoğraf: TTK Binası, Ankara (Proje: Turgut Cansever, Ağa Han Mimarlık Ödülü)

4.Fotoğraf: Letoonia Tatil Köyü, Fethiye

5.Fotoğraf: Nail Çakırhan1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page