google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Napoléon'un mezarı

Napoléon, 1821’de Sainte Hélène Adası’nda sürgündeyken ölür. Mide kanserinden zehirlenmiş olmasına kadar görüşler mevcut. Naaşı, yapılan çeşitli görüşmeler sonrasında 1840 yılında bugün Fransa’ya Les Invalides’e getirilir.

📍

1671-76 yılları arasında “Güneş Kral” XIV. Louis tarafından yaptırılan Les Invalides, kralın Versailles Sarayı’ndan sonraki büyük projesidir ve gaziler için bir huzur/dinlenme evi olarak düşünülmüştür.

📍

Napoléon’un bedeni, 1861 yılında III. Napoléon’un huzurunda Église du Dôme’da fotoğrafta arkamda gördüğünüz lahde yerleştirilir. Lahit, yeşil granit bir kaide üzerindedir ve iç içe geçmiş beş tabut içerir: biri kalaydan, biri maundan, ikisi kurşundan, biri abanozdan.

📍

Les Invalides, günümüzde ağır yaralı ve engelli savaş gazileri için bir hastane ve bakımevi olarak orijinal işlevini hâlâ koruyor. Ayrıca Musée de l'Armée (Ordu Müzesi), Musée des Plans-Reliefs (Plan-Rölyef Müzesi) ve Musée de l'Ordre de la Libération (Kurtuluş Müzesi) olarak da kullanılmaktadır. Yapı topluluğunda kilise olarak Église du Dôme dışında bir de Église Saint-Louis vardır.10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page