google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Nutuk

Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Ankara'da toplanan İkinci Kurultayı'nda kendi kaleme aldığı notları okumaya başladı. Büyük Nutuk’u okumaya başladı.

📍

Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919'dan, Cumhuriyet sonrası inkılap dönemine kadarki (1927) zaman diliminde olan olayları anlattığı, 36,5 saat süren ve altı günde okunan bu hitabet “Nutuk” adını aldı.

📍

Nutuk, ilk olarak Osmanlıca harflerle 1927’de basılmış, daha sonra birçok kurum ve yayınevi tarafından sayısız baskısı yapılmıştır.

📍

Nutuk, bir hatırat kabul edilemez. Atatürk’ün, doğrudan doğruya kaleme aldığı tarihi yapan isim olması yani Nutuk’ta tarihi yapan ile yazanın aynı şahsiyette birleşmiş bulunması, ona sıradan bir hatıratla karşılaştırılamayacak bir üstünlük sağlamıştır.

📍

900 sayfalık bu eser, her bölümü sadece geçmişi bilmemizi değil gelecek için de ibret almamızı sağlayan bir eserdir. Bunun için sadece son bölümde yer alan Gençliğe Hitabı okumak yeter. Her gün bir doz...1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page