google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Orta Çağ kara mizahı

Orta Çağ'ın "Karanlık Çağ" olduğu görüşü çok yaygındır. Daha önce söyledim mi bilmiyorum ama ben bu görüşe katılmam. Bana göre Orta Çağ tüm zıtlıkların bir arada yaşandığı çok zengin bir dönemdir.

📍

Küçük bir örnek vereyim: Güney Fransa'da Conques'te bulunan St. Foy Manastır Kilisesi, Camino de Santiago / Aziz James Yolu üzerindedir. Bu yol, Orta Çağ'ın sonlarındaki en önemli Hıristiyan haclarından biriydi.

📍

Orta Pireneler'de bu yol üzerinde bulunan St. Foy Manastır Kilisesi çok etkileyici bir Romanesk yapı olmasından başka barındırdığı ince kara mizah ile sevdiğim özelliklere sahiptir.

📍

Çok az süslemeye sahip olan dış cephede en dikkat çekici kısım ana girişin üzerindeki bölümde bulunan "Son Yargı" sahnesidir. Ama ben bundan değil, çevre silmesinde bulunan "kilroy"lardan söz edeceğim. Tabii ki bunlar II.Dünya Savaşı'nda ortaya çıkan grafitiler değil ama bildiğim en erken örnekleri. Elyazmalarından esinlenildiği ise çok açık.

📍

Bunları yapıya sıkışıp, taşlaşmış işçi havası vermek için ustanın yaptığı bir ayrıntı olarak bakabiliriz. İnce zekasına şapka çıkararak...
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page