google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Oskar Kokoschka & Andy Warhol

Bugün iki büyük sanatçının ölüm yıldönümü. Oskar Kokoschka (1886-1980) ve Andy Warhol (1928-1987)

🎨

Oskar Kokoschka, 20. yüzyılın önemli sanatçılarından biri. Yalnız ressam değil aynı zamanda grafiker, şair ve oyun yazarıdır da. Gustave Mahler’in eski eşi Alma Mahler ile yaşadığı tutkulu ve yaratıcı aşkın pek çok ürününden biri olan “Rüzgarın Gelini”ndeki düşsel atmosfer, renkleri kullanımı nedeniyle çok çarpıcıdır. Sarılan sevgililer sanki havada süzülürler. Erkeğin bakışları hüzünlü, aslında gerçek hayatta aralarındaki oldukça fırtınalı olan ilişkilerini özetler durumdadır. Sarılan çift fırtınalı bir denizde batan bir gemiyi andırır. Kokoschka hakkında sevgilisi Mahler “O hem hayatımdan zevk almamı sağladı, hem hayatımı mahvetti.” demiştir. Sanatçı bir çok figür ve manzara resminde kullandığı kalın renk alanları ile çalışmıştır. Bu daha şiddetli duyguları, resimdeki hareketi destekler bir tekniktir.

🎨

Viyana Sanatı’ndan söz ederken Gustav Klimt ve Egon Schiele ile birlikte anılan Kokoschka’nın 20. yüzyıl sanatına psikolojik portreleri, şehir ve manzara resimleri benzersiz katkıları vardır.

🎨

Andy Warhol ise en tanınmış ve çok yönlü Pop-Art sanatçılarından biri. Asıl adı Andrew Warhola’dır. Yapıtlarına tüketim maddelerini motif olarak seçti ve kitle idollerinin elek baskılarını üretti.

🎨

Campbell hazır çorba kutularının etiketlerine, Coca-Cola şişelerine, Brillo marka bulaşık teli kutularının taklitlerine yer verdiği resimleriyle bir anda dikkati çekti. Bunların fotografik ipek baskılarını yaptı. Ünlü kişilerin portrelerini yaparak göz alıcı renklerle bunların sayısız çeşitlemelerini basmaya başladı.

🎨

Böylece sanat yapıtını mekânik bir ürün haline getirmeyi, sanatçının kişiliğinden ve duygularından soyutlamayı amaçlıyordu.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page