google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Paris metro girişleri

Dünyanın en eski ve büyük metrolarından biri olan Paris metrosunun ilk hattı 1900 yılında bugün açıldı. Paris Metro Girişleri, 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan Art Nouveau akımının en önemli temsilcilerinden biri. Fransız mimar Hector Guimard tarafından Paris’in 141 farklı noktası için tasarlanan metro girişlerinin 86'sı, orijinal hallerini günümüzde de koruyor.

📍

Guimard, dökme çelik ve camdan oluşan girişler tasarlamıştı. Demir girişlerin taş yapılara göre çok daha az yer kaplaması, daha kolay inşa edilebilir olması ve demirin çok daha ucuz ve kolay taşınabilir bir malzeme olması kolaylık sağlamıştı. Ayrıca demir Art Nouveau’nun kıvrımlı ve dinamik yapısını aktarabilmek için taşa göre çok daha uygun bir malzemeydi.

📍

Guimard, belli modüler strüktürel elemanlar çerçevesinde değişen beş farklı giriş modeli tasarladı. Bu birimlerin bazıları çok basit bir tabela gibiyken bazıları bir pavyon niteliğindedir. Guimard’ın seçtiği yeşil rengi ve her bir girişte yazan Métropolitain yazısı ve fontu her bir girişte ortaktır.

📍

Paris metro istasyon girişleri özel bir dünyadır.23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page