google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Pitti Sarayı'nın avlusunda bir deniz savaşı

11 Mayıs 1589'da, de' Medici ailesi ve seçkin bir uluslararası konuk grubu, benzersiz bir etkinliğe yardımcı olmak için toplandı: Pitti Sarayı'nın avlusunda bir deniz savaşı gösterisi (Naumachia).

📍

Gösteri, Floransa'nın yönetici ailesi Ferdinando I de' Medici ile Fransa Kraliçesi'nin en sevdiği yeğeni Cristina Lorena'nın düğünü için yapılan kutlamaların bir parçasıydı. Bu inanılmaz temsil, en güçlü ve en eski Avrupa ulusal monarşilerinin huzurunda de' Medici ailesine güç ve prestij kazandırmayı amaçlıyordu. Bu muhteşem su eğlencesi, mimar Bernardo Buontalenti'nin büyük yaratıcılığı sayesinde mümkün oldu.

📍

Saray avlusu bu vesileyle su geçirmez hale getirildi ve iki metre derinliğinde suyla doldu. Amaç, İnebahtı Savaşı’nın bir temsili idi. Bir yanda de' Medici ailesi ile Fransız Monarşisi arasındaki ittifakı simgeleyen Hıristiyanlar, diğer yanda Türkler. Toplamda, 144 asker ve özellikle bu durum için inşa edilmiş 18 gemi savaşta yer aldı. Bir Türk kalesini temsil eden senografik bir yapı Boboli Bahçesi'nin yakınına yerleştirildi ve sonunda Hıristiyanlar tarafından fethedildi.

📍

Bugün Pitti Sarayı'na baktığımızda, Sarayın ana avlusunda böyle bir şeyin olabileceğini hayal etmek zor! Bir de bu olağanüstü etkinliğe katılan konukların şaşkınlığını bir düşünün!0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page