google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Rachel Ruysch'un çiçekleri

Ne zamandır resim sanatından bilgi paylaşmamıştım. Bugün biraz içimiz açılsın.

🌺

Rachel Ruysch (1664 - 1750) Hollanda Altın Çağı’nın en önemli ressamlarından biridir. Kadın için profesyonel bir ressam olmanın tabu olduğu dönemde sanatsal becerisiyle öne çıkmış ve hiç vazgeçmemiştir.

🌺

Tuysch, zengin bir ailenin kızıydı. Babası ünlü anatomi bilgini ve botanikçi Fredrik Ruysch’tu. Babası tarafından Willem van Aelst’in (1626-1683) yanına sanat tahsiline gönderildi. Sonra portre ressamı Juriaen Pool (1665-1745) ile evlendi ve on çocuğu oldu. Hayattayken ünlü olan ressamlardandı. Eserleri yüksek fiyata satılıyordu. 1708 yılında Düsseldorf’ta, Renanya Eyaleti prensi Johann Wilhelm’in Saray Ressamlığı’na atandı. Seksen üç yaşına kadar resim yaptı.

🌺

Onun çiçekleri ne yüceltilmiş ne de çok önemsenmiştir. Bir yandan kuzeyli çiçek natürmortlarından beklediğimiz ayrıntı düşkünlüğü aynen korunur.

🌺

Ruysch’in eserleri tipik barok / rokoko tarzı, abartılı ve ezicidir. Genellikle koyu arka plan üzerinde ortada tek bir parça kullanarak çalışır.

🌺

Ruysch’un çalışmaları, spekülatif lale çılgınlığının çöküşünden ve buna paralel olarak çiçek natürmortlarına olan ilginin azalmasından birkaç on yıl sonraya denk geliyor. Onun çalışmaları, 17. yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde Hollandalıların ulusal bilincine iyice oturmuş olan bu tarihin geriye yönelik bir yorumudur. Ruysch, resimlerinde laleden uzak durur.

🌺

Hollanda’da lale resmi dönemini de anlatma sözüm vardı, onu da yarın yapalım. 🌺

Still-Life with Flowers, The Hallwyl Museum, Stockholm

42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page