google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Raffaello'nun sıkılan melekleri

Bu sıkılan melekler, Raffaello’nun Sistine Meryem’i tablosunun bir parçası olmalarına rağmen resmin kendisinden daha ünlüler. Günümüzde buzdolabı magnetlerinden restoran menülerine, gözlük kaplarından defterlere hatta klozet kapaklarına kadar (gerçekten de) süslüyorlar. Onlar artık Mona Lisa gibi birer Pop ikonu.

📍

Aslında bu kanatlı tombul melekler, putti olarak bilinir ve genellikle Kerubim ile karıştırılır. Bu sevimli meleklerin Sevgililer Günü kartlarında ve buna bağlı olarak prezervatif paketlerinde görünmeleri antik çağın aşk tanrısı Eros’a da benzetilmesi nedeniyledir.

📍

Kendi düşüncelerinde kaybolmuş, dünyayı umursamadan bakan bu küçük melekler bizi bir şekilde kendi çocukluk masumiyetimize geri götürüyor.

📍

Bir görüşe göre, Raffaello, Madonna'yı boyarken, modelinin çocukları izlemeye gelirdi. Çocukların duruşlarını ve yüzlerini izleyerek onları da tabloya ekledi.

📍

Bir diğer görüş de Raffaello’nun sokakta bir fırıncının vitrinine yapışmış aç çocukları alıp doyurup resimlerini çizdiği şeklinde.

📍

Her ne olursa olsun, bu melekler Raffaello’nun zekasını gösteren başyapıtlarından birinde konuyu umursamadan bize bakmaya devam ediyorlar.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page