google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Sanatçı mı oldu, eleştirmen mi?

August Friedrich Siegert, güzel küçük ayrıntıları ve genellikle tatlı anları görebilen, aktarabilen, sevdiğim bir ressam. 19. Yüzyılın sonlarında Düsseldorf resim okulunun en popüler sanatçılarından biriydi. Daha sonra unutuldu, son yıllarda yeniden hatırlandı.

📍

Şu resmin sevimliliğine bakın. Bu resimde sanatçının atölyesini ve resme ilgiyle bakan küçük bir çocuğu görüyoruz. Resimde şaha kalkan atlara bakarken, arkasında bir iple çektiği kendi küçük tahta atını tamamen unutmuş.

📍

Seyrettiği resim bir savaş sahnesi. Belli ki hayran kalmış, ayrıntılarını çok dikkatli bir şekilde incelediğini ve küçük yüzündeki ilgiyi görebilirsiniz.

📍

Arka planda ise bir sanatçıyı çalışırken görüyoruz. Sanatçının ayaklarının dibinde, sahibi çalışırken mışıl mışıl uyuyan bir köpek yatıyor.

📍

Atölyede sonsuza kadar seyredebileceğiniz birçok küçük ve ilginç detay var. Ressamın rağbet gördüğü ve iyi kazandığı belli. Odada pahalı mobilyalar ve tabaklar var. Çocuk güzel ve modaya uygun giyinmiş. Sanatçı da evde çalışmasına rağmen takım elbiseli.

📍

Bu savaş resmi büyük olasılıkla sipariş üzerine yapılmış ve şimdi alıcısını bekliyor. Geniş yaldızlı çerçeveye bakılırsa, alıcı zengin ve asil, bu tuvali konağına asacak.

📍

Küçük çocuk Siegert’in oğlu, arka plandaki sanatçı çocuğun vaftiz babası Norveçli ressam Adolph Tidemand, çocuğun incelediği resim ise tarih ressamı ve Siegert'in komşusu Wilhelm Camphausen'e ait.

📍

Siegert, tam bir entegrasyon yaratıp yeteneğini göstermiş.

📍

The Little Art Connoisseur, August Friedrich Siegert, 46 x 38 cm, 1863, Private Collection

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page