google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Sarıkaya hamamı

Bu gördüğünüz, Roma mimarisinin Anadolu’da korunmuş olan en ünik termal hamam yapısı. Aquae Sarvenae olarak adlandırılan termal kaynağın üzerine MS 2. yüzyılda inşa edilen hamam yapısı, Yozgat’ta ikinci fotoğrafta görebileceğiniz gibi bir mahallenin içinde yer alıyor.

📍

Kaynaklardan Aziz Petrus’un Sebasteia’dan Mazaka’ya (Caesarea-Kayseri) ve Mazaka’dan da Tavium’a (Yozgat, Büyüknefes Köyü) yaptığı yolculuklarda Therma Basilica’dan geçtiğini öğreniyoruz. Ayrıca, orijinali 3.-4. yüzyıla ait “Tabula Peutingeriana”isimli dünya haritasında, Tavium ile Caeserea arasında Aqua Sarvenae olarak gösterilen yerleşimin de burası olduğu ifade edilmektedir.

📍

Sarvenae bölgesi, Bizans İmparatorluk Dönemi’nde Kapadokya Prima bölgesinin bir parçasıydı. Hıristiyanlığın bölgede yayılmasından sonra Roma Hamamı’nın kuzey kısmına bir kilise eklenerek ismi bu binaya atfen Basilica Therma olarak değiştirilmiş.

📍

Bu yapıda yeraltından çıkan sıcak su kaynağı doğrudan kullanılmıştır. Kazılar sonucu elde edilen verilere göre binanın bazı bölümlerinde sıcak su kullanılarak mekânların zeminden ısıtılması sağlanmıştır.

📍

Sarıkaya Roma Hamamı ya da diğer adıyla Kral Kızı Hamamı, 2018 yılında @unesco Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı.

📍

Sabah sabah aklıma düştü, niye bilmem… Anlarız yakında.8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page