google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

The West Wind - Batı Rüzgarı

On dokuzuncu yüzyılın önemli heykeltraşlarından Thomas Ridgeway Gould, Amerikalı olmasına rağmen hayatının son 13 yılını Floransa’da geçirdi. Bu da heykellerindeki Antik Çağ ve Rönesans etkilerini açıklıyor.

📍

Fotoğraflarda gördüğünüz heykel, yaptığı 7 adet “The West Wind - Batı Rüzgarı” heykelinin sonuncusu.

📍

Gould, bu heykelde vücudu klasik bir dengeli poza sokarak, antik klasik Yunan estetik idealinin bir 19. yüzyıl örneğini yaratmış. Figürün başı bir yöne, sol kolu ve sağ ayağı başka yöne çevrilmiştir ve topukları üzerinde dengede dururken sol bacağı öne doğrudur. Ancak, poz dinamik olsa da, modeli bir an hareketsizmiş gibi görürüz; kıvrılmış bedeni, omzunun üzerinden bakışı, dalgalı eteği, hepsi aslında ileriye doğru hareket ettiğini gösterir.

📍

Ayrıca Gould, akan kumaşı tabanın yükselen kısmına dayayarak, figürün öne doğru eğildiği izlenimini veren bir karşı ağırlık yaratmış.

📍

Kemerindeki otuz iki yıldız muhtemelen Birlik Devletlerini temsil ediyor. Rüzgarla savrulan saçları, dalgalı eteği ve kendinden emin, kahramanca duruşuyla heykel, Amerika'nın batıya doğru hareketinin somut örneğiydi.

📍

1876, Memorial Art Gallery in Rochester, NY
17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page