google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Tulip Stairs

Inigo Jones, binalarında Vitruvius orantı ve simetri kurallarını kullanan, Roma'nın klasik mimarisini ve İtalyan Rönesansını Britanya'ya tanıtan ilk kişi, İngiltere ve Galler'deki ilk önemli mimardır.

📍

Greenwich’de Kral I. James’in eşi Kraliçe Danimarkalı Anne için başlanan ve onun ölümünden sonra yarım kalan Queen’s House’u (Kraliçenin Evi) 1635 yılında tamamlayan Jones’un dehası, klasik gelenekte sonraki mimarları etkileyen ve ilham veren bir İngiliz Palladyanizmi yarattı.

📍

Binayı uzun uzun anlatmayacağım ama gördüğünüz görkemli merdivenlerle ilgili iki kelam etmek istiyorum. Tulip Stairs (Lale Merdivenleri), binanın özgün tasarımının yaratıcı özelliklerinden biridir. Bu süslü ferforje tasarım, Britanya'daki ilk geometrik kendi kendini destekleyen sarmal merdivendi. Merkezi bir destek yapısının olmaması, merdivenin ortasından engelsiz bir görüş sağlar. Lale Merdivenler’in tasarımı bir Venedik modelinden ilham almıştır.

📍

Ferforje yapının göz alıcı zarafeti, kırma cam kullanılarak yapılan tırabzan üzerindeki mavi boyanın özel tonuyla güçlendirildi. Mavi renk, basamakların ve duvarların bozulmamış beyazıyla çarpıcı bir kontrast oluşturur ve korkuluktaki stilize çiçekler merdivene adını verir.

📍

Haftaya güzel başlayalım diye…6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page