google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Un kabbanı

Unkapanı semti adını “un” ve Osmanlılar Dönemi’nde kullanılan bir çeşit tartı aleti olan, toptan satış yapılan yer anlamına da gelen “kapan” kelimelerinden almıştır. Aslında “kabban” Arapça ‘tartım yapılabilen depo’ anlamına gelir.

📌

Semte “Unkapanı” denilmesinin sebebi ise, İstanbul’a tahıl getiren gemilerin yüklerini Unkapanı’na boşaltılmasıdır. Bizans döneminden beri Unkapanı bölgesi buğday ticaretinin yapıldığı yer olarak gelişmiş, İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Bu kadar çok buğday ticaretinin yapıldığı Unkapanı’nda birçok değirmen ve fırın kurulmuştur. 1840’lı yıllara kadar İstanbul’da çoğunlukla rüzgar, su ve at ile çalışan değirmenler kullanılmışken, bu yüzyılın sonunda bu değirmenler yerlerini buharla ve elektrikle çalışan yeni tesislere bırakmıştır. Bu büyük tesislerden biri de Unkapanı’nda kurulmuş olan “Unkapanı Değirmeni”dir.

📌

19.yüzyıl sonu Unkapanı Değirmeni’nin fotoğrafı ile bazı şehir haritalarında değirmen binası, depo binaları, fırın, yatakhane binası, dükkanlar, bacalar ve sarnıç açıkça görülmektedir. Değirmen binasının bulunduğu yerde bugün İstanbul Manifaturacılar Çarşısı Blokları vardır. Diğer binaların bazısının bir bölümü ya da bir duvarı ayakta kalmıştır.

📌

Yolunuz düşerse İMÇ’nin Unkapanı Köprüsü’ne en yakın kısmında arka tarafta Atlamataşı Camii’nin arkasında bu izlere rastlanabilir.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page