google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Uyuyan Güzel

‘Uyuyan Güzel'in narin gül dallarıyla çevrili huzurlu ve tatlı görüntüsü, yüz yıldan fazla bir süre önce Alman heykeltıraş Louis-Sussmann Hellborn'un onu yerleştirdiği gösterişli mermer sandalyede duruyor.

📍

Ayaklarının dibinde gördüğümüz metal çıkrık bize onu bu korkunç kadere neyin götürdüğünü hatırlatır gibi. Hellborn'un adı neredeyse pek bilinmez ancak 1878'de bu eseri yarattığında Berlin'de tanınmış bir sanatçı ve Kraliyet Müzesi'nin kurucularından biri olarak önde gelen bir şahsiyetti.

📍

Güzellik uyurken, Almanya son zamanlardaki bir devrim hareketinden, 1870-71 Fransa-Prusya Savaşı'ndan sonra Alman birleşmesinden uyanıyordu. Alman Grimm Kardeşler tarafından ölümsüzleştirilen ‘Uyuyan Güzel’, millliyetçi semboller için ideal bir görüntüydü.

📍

Gerçek şudur ki, bu unutulmaz peri masalı, hiçbiri Alman olmayan sayısız halk masalının karışımıdır. İtalyan şair Giambattista Basile’in ‘Ay, Güneş ve Talia’ adıyla derlediği ve şairin ölümünden sonra 1634’te yayımlanan kitabında yer alan orijinal hikaye 1697’de Fransız yazar Charles Perrault’nun, yaşadığı dönemde Avrupa’da çok bilinen ve bir sözlü edebiyat ürünü olarak anlatılan çocuk masallarından biri olarak karşımıza çıkar. 1812’de de Alman masal derleyicisi Grimm Kardeşler tarafından uyarlanmıştır.

📍

Hellborn'un ‘Uyuyan Güzel’i ise Berlin Ulusal Galerisi'nin ( @altenationalgalerie ) merdivenlerinin yanında klasik bir Germen hikayesinin ana karakteri olmaya devam ediyor.
1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page