google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Valpreda Apartmanı

Haydarpaşa Garı’nın inşası sırasında özellikle cephelerdeki taş kaplamaların işçilikleri için İtalyan taş ustaları çalışmış. Onların kaldığı bu bina İtalyan Apartmanı ya da Valpreda Apartmanı olarak biliniyor.

📍

Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de, Sebah-Joaillier stüdyosuna ait 1909 tarihli fotoğrafta, duvar boşluklarının verdiği karanlık görüntü ve en üst katının henüz inşa edilmemiş olması, yapının inşaat halinde olduğunu düşündürüyor ve apartmanın yapılış tarihi 1909 olarak biliniyor.

📍

Yapım tarihi eski, bina da ilgi çekici olunca yıllar içerisinde Valpreda Apartmanı ile ilgili birçok rivayet ortaya atılmış. Bunlardan ilki apartmanın Haydarpaşa Garı’nda çalışan İtalyan işçiler tarafından yapıldığı. Apartmanda Haydarpaşa Garı’nın inşaatında çalışan İtalyan taş işçilerin kaldığı doğru fakat apartman, İstanbul’a birçok yapı kazandıran Musevi Kehribarcı ailesinden Levi Kehribarcı tarafından yapılmış. Yedi katlı, 14 daireli bina, o zamanın popüler mimari üslubu “Art nouveau” tarzıyla yapılmış.

📍

Daire giriş kapıları üzerinde havagazı numaralarının bulunması, bu yapıda aydınlanma için hava gazı kullanılmış olduğunu gösteriyor.

📍

Bu apartman yalnızca Yeldeğirmeni’nin değil İstanbul tarihinin de konut olarak yapılan ilk yüksek apartmanlarından. muhteşem girişi, merdivenleri, aydınlık sahanlığı, büyük arka bahçesi ile adeta geçmişe açılan bir tünel gibi.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Σχόλια


bottom of page