google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Waldsassen Abbey Kütüphanesi

Bilgiye internetten ulaşılan bir çağa doğanlar kütüphanede araştırma yapmaya, eski kitap kokusuna, fısıltılı sessizliğe, yavaş adım seslerine, usulca masaya bırakılan kitaplara, kitap fişlerine yabancıdır. Bense bazen tüm bunları gerçekten özlüyorum.

📖

Belki de bu nedenle eski kütüphanelerin fotoğraflarına bakmayı çok severim. Bazısı bir masal dünyası izlenimi verir hatta. İşte bunlardan biri Almanya, Bavyera’da Waldsassen Abbey’nin kütüphanesi. Dışarıdan bu mütevazi rahibe manastırının şimdiye kadar gördüğünüz en güzel kütüphanelerden birine ev sahipliği yaptığını tahmin edemezsiniz.

📖

1147 tarihli manastır, 19. yüzyılda bir dönem pamuk fabrikası olarak kullanıldıysa da 1863’te yeniden manastır olarak kullanılmaya başlanmış. Kütüphane ise 1724-26 tarihli. Çarpıcı tavan süslemesi, Karl Hofreiter’e ait ancak kütüphaneye asıl çekiciliğini veren duvarları ve korkulukları süsleyen ıhlamur ağacından gerçek boyutlu müthiş oymalarının yaratıcısı ise heykeltraş Karl Stilp.

📖

Üst seviye korkuluğu destekleyen sütunlar, kibir, cehalet ve övünmeyi temsil eden alegorik figürler şeklinde oyulmuştur.
7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page