google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Yeşil

Bitki özlerinden elde edilen yeşil, kırmızıdan sonra insanların boya olarak kullandığı en eski renklerden biri. Bu rengi ayırt etmekte zorluk çeken insanlara “deuteranomalous” denir. Bu hastalığın varlığını ilk ortaya koyan ve araştıran John Dalton'un çektiği renk körlüğünün türüdür.

💚

Mavi ve sarının birleşiminden oluşan yeşil, baharın, canlılığın ve olumlu dinginliğin rengidir. İslamiyet’te kutsal bir renk olan yeşil, Hristiyanlıkta Baba, Oğul ve Kutsal Ruh üçlemesini ifade eder. Uluslararası sembolik bir yapı içinde yeşil, kırmızının karşıtı olumlu bir sembolizmaya sahiptir. İlkbahar, dolayısıyla gençlik, umut ve sevincin ama aynı zamanda bozulmanın rengidir, çift karakterli bir renktir.

💚

Mısırlılar kumaşlarını yeşil renge boyamak için önce safran daha sonra da çivit bitkisinin köklerinden elde edilen maviyi kullanmışlardır. Yunanlıların giysilerinde yeşil rengini ne zaman kullandıkları tam olarak bilinmiyor ama fermente şarapta bakır plakaların ıslatılmasıyla yapılan ve verdigris adı verilen yeşil pigmentin Antik Roma’da oldukça yaygın olarak kullanıldığı biliniyor.

💚

1775 yılında İsveçli kimyager Scheele, reçine ve arsenik bazlı yeni bir parlak yeşil keşfetti. Victoria Dönemi’nde hızla yayılan ve popülerleşen Scheele yeşili beraberinde bazı sorunlar da getirdi. Bonaparte’ın yatak odasındaki duvar kağıtlarında da bu özel rengin kullanılması, Scheele Yeşili’nin onun ölüm nedeni olduğu düşüncesini güçlendirmektedir.

💚

En eski kimyasal yeşil boyalardan biri 1814 yılında tanıtılan, bakır arseniğine dayanan ölümcül zehirli karışım Schweinfurt ya da Paris Yeşili’dir. 1864’te Paris Operası’nda İmparatoriçe Eugenie’nin nefes kesen bir elbise giydiği ertesi gün gazete manşetlerinde yer almıştır. Muhteşem koyu bir yeşil olan bu elbise, gaz lambası ışığında rengini değiştirmeden kalabilmiştir. Kısa süre sonra da “Paris Yeşili” seçkinlerin rengi olmuştur.

💚

Yeşil renkle ilgili anlatılan birçok ürkütücü öykü bulunmaktadır: 1871 yılında bir modaevinden yeşil renkli bir kutuda gece elbisesi alan bir bayanın kutuya dokunduktan sonra ellerinde kabarcıkların çıktığını görüp dehşete düşmesi, yeşil halı ve duvar kağıtlarının olduğu odalarda oynayan bebeklerin öldüğünden bahseden haberlerin kulaktan kulağa dolaşması bunlardan birkaçıdır. Bu boyalarla temas eden kadınların yanı sıra bu kumaşları üretenlerin de aynı kaderi paylaştığı görülmüştür.

💚

Son derece zehirli bir kimyasal olan arsenik yüzünden birçok sanatçı sağlık sorunları yaşamış, hatta Monet'in körlüğünün nedeni olduğu düşünülüyor.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page