google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Dünyanın En Eski Aşıkları

2007-10-07

Fransız filozof Andre Gorz, kanser hastası karısı Dorine'in ölümüne dayanamayacağı için geçen ay onunla birlikte intihar etmişti. Efsanevi düşünür Jean-Paul Sartre'ın da yakın arkadaşlarından olan 84 yaşındaki yazar ve düşünür Gorz, uzun süredir kanserle mücadele eden ve giderek durumu kötüleşen eşinin ölümü fikrine dayanamadığı için onunla birlikte zehirli iğneyle ölümü seçmişti. Birlikte yaşadıkları 58 yıldan sonra onun hastalığı sırasında yazdığı mektupta "İçimde; göğsümün kovuğunda, sadece senin sıcak bedeninin benimkine dokunmasıyla doldurulabilecek, yiyip bitirici bir boşluk taşıyorum" diyordu. Onlar aşklarını ölümsüzlüğe taşıdılar.

Geçtiğimiz hafta, Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Bismil'de süren 9 kazıdan biri olan Hakemi Use'de yürütülen kazılar bir başka ölümsüz aşkı, belki de şu ana kadarki en eski aşkı açığa çıkardı. Neolitik Çağa ait bir mezarda birbirine sarılı ve sevgili oldukları değerlendirilen bu kadın ve erkek iskeletlerinin ilk belirlemelere göre, 8 ay kadar önce İtalya'nın kuzeyinde, Valdaro bölgesindeki Mantua kazılarında birbirlerine sarılı olarak gömülmüş bulunan çiftten bin yıl daha eski olduğu düşünülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 Birbirine aşık aşağı yukarı her çiftin birlikte uyuma pozisyonunda bulunan bu kadın ve erkek için nasıl "bir aşk cinayeti" düşünülebilir bilmiyoruz ama en kötüsü, onları ayırarak antropologlar tarafından "bireylerin gerçek yaşları ve ölüm nedenleri, geçirdikleri hastalıklar" ve sairenin incelenmesi amacıyla Hacettepe Üniversitesi'ne götürülmesiydi bizce.

Mantua'da kazı yapan arkeolog Elena Menotti, Türk meslekdaşının aksine daha duygusal davranıp "Şu ana dek nasıl idilerse bundan sonra da aynı şekilde, yani birlikte olmalarını istiyoruz" demişti. Sonuçta, kemiklerin daha sonra yeniden birleştirmek üzere tek tek çıkartılması yerine, çiftin gömülü olduğu toprak parçasının, kemiklerle birlikte komple çıkartılarak korunmasına karar verilmişti. TAY Haber'de de yayınlanan bu buluntu, 14 Şubat Sevgililer Günü için hoş bir sürpriz olmuştu:

http://www.tayproject.org/Haber.fm$Retrieve?ID=3660&html=haber_detail_tu.html&layout=web


 

 

 

 

Hakemi Use çifti için haberde üst üste birkaç defa vurgulanan, "Bizimki daha eski, en eskisi bizimki, dünyanın en eski aşıkları bizde" tarzının da oldukça rahatsız edici olduğunu söylemek isteriz. Bu bir yarış değil çünkü. Bizler sadece bir başka ölümsüz aşkın tanıklarıyız.

Sizce birisini çok seven bir insan aşktan ölemez mi? Yaşamınız boyunca en az bir defa, birisi ile birlikte yaşayıp, yaşlanıp, onunla birlikte ölmeyi arzulamadınız mı siz? Ya da, daha beteri, ondan ayrı olmaktansa ölmeyi istediğiniz hiç olmadı mı?

Ayşe Didem Bayvas

TAY Haber için tıklayınız.

bottom of page