google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

2009-03-14 Film Gibi

Osmanlı İmparatorluğu birkaç yüzyılın en büyük imparatorluğu olarak kabul edilir. İstanbul'un fethi ile birlikte bir "İmparatorluk" olan Osmanlı İmparatorluğu hiç kuşkusuz ki bu tarihten itibaren askeri yönden kendini geliştirmek zorundaydı.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2009-03-07 İstanbul Bir Eserini Daha Kaybetti

İstanbul kültür varlıklarını hızla kaybediyor. Büyük-küçük denmeden, hangi devire ait olduğu ya da nerede bulunduğu farketmeden, nadiren doğal yıpranmayla, çok zaman da insanoğlu tarafından yok ediliyor. Kırılıyor, yıkılıyor, çalınıyor...

Devamı için lütfen tıklayınız.

2008-10-18 Bir Söyleşinin Ardından Sessizliğe Sorular

Yapı Kredi Kültür Sanat bu yılki Arkeoloji Konuşmaları dizisinde İstanbul'un Arkeolojisini konuşmayı hedefliyor. Bu yılın ilk konuşmacısı İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut oldu.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2008-07-19 Kim Battı, Kim Çıktı, Olan Kime Oldu?

Geç Antik dünyanın önemli kentlerinden biri, Hellenistik Bithynia Krallığı'nın ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki tek başkenti olan İzmit, barındırdığı tarihi eserler açısından oldukça zengindir. Ancak modern kentin altında kalan bu zenginlikler günümüzde görünmemektedir.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2008-06-28 Parion Antik Kenti ve İçdaş Olayı

Uzmanlar Türkiye'nin giderek büyüyen bir enerji açığından söz ediyorlar. Bunun için bölgenin tarihsel, arkeolojik, endemik, ekolojik vs değerlerinin önemine bakmadan baraj projeleri üretiliyor, temeller atılıyor, hidroelektrik santralı ihaleleri yapılıyor, nükleer enerji araştırmalarına bütçeler ayrılıyor ve daha aklımın ermediği bir çok iş yapılıyor.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2008-02-26 Adnan Menderes'in Bıraktığı Yerden

1950'li yıllarda Başbakan Adnan Menderes'in restorasyonunu yaptırdığı, İstanbul'daki mimarlık harikası ecdad yadigarı eserler tekrar elden geçiriliyor. Süleymaniye Camii'nde 450 yılın en kapsamlı tamiratı yapılıyor.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2007-11-26 Kömür Yıkma Tesisinin Tarihi Eser Niteliği Üzerine

Zonguldak'ta harabe haldeki eski kömür yıkama tesisi 'tarihi eser' olduğu gerekçesiyle koruma altına alındı. Bunun üzerine basında çıkan yazılar bir "çirkinlik abidesi"nin neden korunması gerektiği ile ilgiliydi.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2007-10-07 Dünyanın En Eski Aşıkları

Fransız filozof Andre Gorz, kanser hastası karısı Dorine'in ölümüne dayanamayacağı için geçen ay onunla birlikte intihar etmişti.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2007-10-06 Suada Hikâyesi

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü İstanbul Boğazı'nın tek adasında bulunan tesislerde yangın çıktı. Yangın deniz itfaiyesi tarafından uzun süren çalışmalar sonrasında söndürüldü. Neyse ki, can kaybı yaşanmadı.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2007-08-11 Çengelköy İskelesi'nde Neler Oluyor?

Çengelköy, İstanbul Boğazı'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Vapur iskelesinin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte, kaynaklardan 17. yüzyılda burada bir pazar iskelesi olduğunu öğreniyoruz.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2007-06-26 Efes Celcus Kütüphanesi'nde Defile, Asklepion Tiyatrosu'nda Konser

Dünyaca ünlü tekstil, hazır giyim markalarının sahiplerini ve temsilcilerini ağırlayan Bossa Tekstil, koleksiyonunu, ünlü mankenlerin katılımıyla sunmuş. Etkinlik sırasında, Cem Adrian da Aşık Veysel'in bestelerini seslendirmiş.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2006-08-14 Ne Söylersem Bir Eksik...

Türkiye'nin yeni bir baraja ihtiyacı olup olmadığını bilmiyorum. Ama Türkiye'nin gelecek kuşaklarının Hasankeyf'e ihtiyaçları olduğundan eminim. Tıpkı Hasankeyf'in şimdi bize ihtiyacı olduğu gibi.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2006-08-14 Adı her neyse, Hısn Keyfa, Hesna Kepha, Hisn Kayfa, Hısn Keyba, Asankif, Hısn Lugub, Kipas, Ra's al-Gül, Hasankeyf ya da Baraj Gölü...

Devamı için lütfen tıklayınız.

2006-03-30 Kontrolsüz Kalabalıklar Tarihin Ömründen Çalar

29 Mart 2006 günü meydana gelen 21.yüzyıl'ın dördüncü tam güneş tutulması olayı, bazı Afrika ve Asya ülkeleri ile birlikte Türkiye'den de görüldü. Böyle bir tutulma son olarak 11 Ağustos 1999 günü Türkiye'den izlenmişti. Bundan sonra yurdumuzdan izlenebilecek "Tam Güneş Tutulması" ise 30 Nisan 2060 tarihinde meydana gelecek.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2005-06-30 Tahribatın Diğer Adı: Tarihi Eser Soygunu

Nihayet, Türkiye'nin en iyi korunan müzelerinden biri olduğu iddia edilen Topkapı Sarayı Müzesi de soyuldu.

Devamı için lütfen tıklayınız.

2005-06-15 Tarihin Malı Deniz

Türkiye, üzerinde barındırdığı kültürel ve doğal zenginlikleri nedeniyle her zaman insanlar tarafından yapılan tahribatla karşılaşmıştır.

Devamı için lütfen tıklayınız.

bottom of page