google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Atölye Çalışmaları

BATIDA SANATÇILAR VE SANAT

 

Sanat tarihinin babası kabul edilen ve yazdığı ilk sanatçı biyografileri kitabıyla sanat tarihçiliği yazarlığının da kurucusu sayılan Giorgio Vasari’ye göre sanatçı bir azizdir. Sanat tarihçisi E.H. Gombrich ise bunu doğrular ve “Sanat adı verilen bir şey yoktur aslında, yalnızca sanatçılar vardır” der.

Folies Bergère'de Bir Bar, Édouard Manet, 1881-82, Courtauld Gallery, Londra

Sanatın nasıl doğduğunu bilmesek de tarih öncesi çağlara ait mağara resimleri, çanak çömlek üzerindeki desenler ve mimari gelişim dikkate alınarak sanatçısı olmayan bir topluluğun olmadığını söyleyebiliriz. Bugünkü sınırlarıyla Avrupa’da, sanatçıları ve sanatı irdeleyen bu programda zengin görsellerle desteklenmiş ikişer saatlik oturumlar gerçekleştirilecek. Avrupa’da antik çağın etkileri, Orta Çağ’dan Aydınlanma Dönemi’ne kadar sanat ve sembolizm, Aydınlanma Dönemi’nin sanata etkisi ve akımlar ile çağdaş sanat konuları örneklerle sunulacak.

 

Bu program, Batı uygarlığında resim, heykel ve mimari alanlarında eser veren belli başlı sanatçıları, üsluplarını ve sanata yön veren etkileri tanıtacak; dönemleri, edebiyat ve müzik eserleriyle de pekiştirecek olan temel bilgiyi verecektir.

 

 

Program Süresi: 12 Hafta / 24 saat

bottom of page