google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Atölye Çalışmaları

KENTLERİN KRALİÇESİ

 

İstanbul’un, yaklaşık 2700 yıllık bir tarihi sürekliliği var. Kurulduğundan beri herkesin ilgisini çeken bir kentte yaşıyoruz. Yaşayanlar ve yönetenler bu güzel coğrafyayı anıtsal yapıtlarla süslerken gezginler bu masalsı güzelliği dilden dile aktarmış, hakkında ciltleri dolduran eserler bırakmışlar. Bu yazarlardan birinin, Edmondo de Amicis’in cümleleri bu ilgiyi çok güzel özetler:

 

‘Hiç kimse İstanbul’da hayal kırıklığına uğramamıştır. Büyük eserlerin sihri ile bunların karşısında duyulan hayranlığın bununla bir alakası yoktur. İstanbul, önünde şair ile arkeologun, sefir ile tacirin, prenses ile gemicinin, kuzeyli ile güneylinin, hepsinin aynı hayranlık duygusuyla haykırdığı evrensel ve son derecede büyük bir güzelliktir.’

Bu programda özet halinde İstanbul’un değişik dönemlerinde sokaklar, semtler ve özellikle yapılardaki değişim üzerinde durulmaktadır. Somut göstergeler ve sanatsal simgeler üstünden İstanbul’un tarihi gelişimi, duraklaması ve belirli dönemlerde gerilemesi örneklerle, dönemsel hikâyelerle ve görsellerle anlatılır. 

Program Süresi: 2 Saat

 

 

 

 Program Süresi: 2 Saat

bottom of page