google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Aziz Nikolaos

Aziz Nikolaos (Saint Nicholas – Santa Klaus) hem batı hem de doğuda en saygı gören azizlerden biri.

📍

Aziz Nicholas, 4. yüzyılda Likya'nın Myra (günümüzde Antalya'nın Demre ilçesi) bölgesinde yaşamış bir Hıristiyan azizi. Her ne kadar varlığını destekleyen tarihi bir doküman bulunmuyorsa da Patara'da bir buğday tüccarının oğlu olarak doğduğu, babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olduğu ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar verdiği kabul ediliyor.

Aziz Nicholas, birçok şehir, kasaba, yerleşim yeri, sanatkar, işçi, meslek sahipleri, dini yerlerin “Koruyucu Azizi”dir. Denizciler, kayıkçılar, eğitmenler, öğrenciler, kasaplar, camcılar, yolcular, kısırlar, bekârlar, özellikle çocukların... En sevdiğim azizdir kendisi. İlk görseldeki temsili resim ona aittir.

📍

345 yılında öldüğünde başpiskoposluğunu yaptığı Myra’daki kiliseye gömülen azizin kemikleri 1087 yılında mezarından çalınarak İtalya’nın Bari şehrine kaçırıldı.

📍

İkinci görseldeki ise daha çok bilinen imajıdır ve şişman, neşeli, ak sakallı -kimi zaman gözlüklü- beyaz kürklü kırmızı bir ceket giyen, siyah kemerli ve elinde çocuklar için getirdiği hediyelerle dolu bir bohça ile dolaşan birisi olarak resmedilir. Bu imaj, karikatürist Thomas Nast'ın 1863 yılında Harper's Weekly dergisindeki çizimlerine dayanıyor. 1930’lu yıllarda, Coca Cola'nın Noel reklamları kapsamında Haddon Sundblom'un çizimleriyle giderek günümüzdeki haline yaklaştı.

📍

Günümüzde, Orta Asya Türklerinin Ayaz Atası ve Narduğan Bayramı, İskandinav ülkelerinde iyiliksever, çocukların koruyucusu Santa Klaus/ Odin ve Myralı Aziz Nicholas’ın kişiliği birleştirilmiş ve ortaya bir Noel Baba çıkmıştır. Aslında inançlar değişmemiş, sadece isimler değişmiştir.

📍

Azizin ölüm yıldönümü olan Jülyen Takvime göre 6 Aralık, günümüzde kullandığımız Gregoryen, yani Miladi Takvime göre 19 Aralık’a denk gelen gün Aziz Nikolaos Günü olarak kutlanıyor.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page