google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Bacchus

Siz hiç böyle sevimli bir Bacchus gördünüz mü? Benim favorim... Aslında zaten Dionysos’u (Roma’da Bacchus) da severim. Aykırı, şahsına münhasır bir tanrıdır kendisi.

🍇

Roma’da Bacchus adını alan Dionysos İtalya’nın yerel tanrısı olan Liber (Liber Pater) ile özdeşleştirilmiş. Açıklaması uzun da kısaca özgür ruh şeklinde diyelim. Güzel sanatlarda Bacchus önceleri yetişkin, görkemli bir duruşta, uzun saçlı ve sakallı, uzun giysili, kafasında bir çelenk ve elinde bir kase veya üzüm salkımıyla tasvir edildi. Daha sonra da tamamen çıplak veya üzerinde geyik derisiyle fazla kaslı olmayan çok genç bir adam veya bir çocuk olarak.

🍇

Bu resim, asma taçlı çocuk Tanrı Bacchus'u küçük bir fıçı üzerinde dinlenirken gösteriyor. Elindeki cam şişeden şarap içerken o kadar odaklanmış ki hayatında daha önemli bir şey yok gibi. Fıçıdan akan şarap ile küçük Tanrı'nın idrarının akışı paralel.

🍇

Ressam Guido Reni, Bologna doğumlu, Flaman bir hocadan eğitim almış erken Barok dönem ressamı. Adı bir zamanlar Raffaello ile bir tutulmuş.

🍇

Drinking Bacchus, Guido Reni, c. 1623, 72x56 cm, Dresden State Art Collections, Dresden

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page