google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Beyaz

“Bütün renkler aynı hızda kirleniyordu. Birinciliği, beyaza verdiler." der Özdemir Asaf.

🤍

Newton’a göre ise renk beyaz ışığın tayfıdır, yani nesnelerin rengi yoktur.

🤍

Beyaz rengin Antik Mısır'da Tanrıça İsis'i simgelediğini, Tanrıça'nın rahip ve rahibelerinin beyaz keten giysiler giydiğini biliyoruz.

🤍

Antik Yunan'da ise bembeyaz mermer tapınaklar göklere yükseldi. Ressamlar beyazı kurşundan elde ediyordu o zamanlar. Kil çömleklerin bir kısmına sirke, uzağına inek gübresi ile birlikte yerleştirilen kurşun parçalarından bir ay kadar sonra mükemmel ancak zehirli bir beyaz ortaya çıkıyordu. Çünkü sirke ve gübrenin buharıyla kurşun karbonata dönüşüyordu.

🤍

Antik Roma'da erkekler 14 yaşından sonra beyaz toga giyiyordu. Togasız olanların Roma Forumu'na girmesi yasaktı.

🤍

Hıristiyanlıkta da beyaz önemini korudu. Ama önceleri ters anlamda. Orta Çağ'da dullar beyaz giyiyordu. 1499'da evlenirken beyaz giyen İngiltere Kraliçesi Anne'e kadar bu durum sürdü. Gerçi Kraliyet ailelerinin bir kısmı hala beyazı yas rengi olarak kullanmaya devam ediyor.

🤍

Çin, Japon ve Hint geleneklerinde de ölüm ve yasla ilişkilidir.

🤍

İslamiyette hac görevinin simgesi olan beyaz, huzurun temsili kabul edildi. Tıpkı Şintoizm'de olduğu gibi. Budistler için de ışık ve saflık simgesi lotus çiçeği ile bilgi ya da aydınlanmayı çağrıştırır.

🤍

Saflığın, temizliğin, inancın, yenilenmenin simgesi olan beyaz, Rönesans ile birlikte 1566'dan itibaren Papa'nın resmi giysi rengi oldu.

🤍

Kraliyet aileleri ve diğer soylular için 18. yüzyılda görkemin rengiydi. Beyaz kıyafetler, peruklar, hatta soluk görünmek için beyaz tonlu makyajlar. Ölümüne sürdükleri kurşun pudralarla geçirdiler yaşamlarını ve elbette bir kısmı için kısa üstelik acılı oldu.

🤍

Amerika'da günümüzde utançla hatırlanan bir ideoloji giysisinin rengiydi beyaz. Amerikan İç Savaşı'nın bitiminden sonraki Ku Klux Klan üyelerinin beyaz cüppeleri rengin saflığını kirletti.

🤍

Tüm olumsuz kullanımlarına rağmen beyaz arınmanın, temizliğin, yenilenmenin ve barışın simgesi olarak kalmaya devam ediyor.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page