google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Bezirgan

Konu mankenliğini yaptığım yer, bir tahıl ambarı. Kalkan’ın yaylası olan Bezirgan köyünde diğer fotoğraflarda da göreceğiniz gibi çok sayıda tahıl ambarı var.


Antik Likya Yolu’nun geçtiği Bezirgan köyü, Osmanlı döneminde de ticaret yolu üzerinde. Türkçe'de "tüccar" anlamına gelen Bezirgân, Farsça aynı anlama gelen ‘bāzārgān’ sözcüğünden alıntıdır.

📍

Tahıl üretimi ile ticaretinin büyüklüğü bu ambarlara bakınca anlaşılıyor. Olası su baskınından etkilenmemesi için köyün eğim olarak yukarı kısmında yapılan ambarlardan günümüzde yüzden biraz fazla kalmış olmasına rağmen eskiden bunun en az iki katı olduğu tahmin ediliyor.

📍

Yerden nem almaması ve zararlıların girmemesi için yüksek yapılan ambarların içinde farklı tahıllar için bölmeler var. Günümüzde de kullanılan bu ambarlar 2012 yılında Kültür Varlığı olarak koruma altına alındı.

📍

Anadolu’da pek çok yerde aynı ya da benzer mimaride tahıl saklamak, mısır kurutmak ya da arıcılık için kullanılan ambarların toplu halde en yoğun olduğu yer Bezirgan’dır.

📍

Yolunuz düşerse…
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page