google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Botticelli ve Simonetta

Alessandro Botticelli – gerçek adıyla Alessandro di Mariano Filipepi, 1510 yılında bugün öldüğünde 65 yaşındaydı ve neredeyse on yıldır pek resim yapmıyordu.

🎨

Rönesans sanatının gelişmesinde önemli rol oynayan Botticelli ilk yapıtlarından itibaren büyük beğeni kazanmıştı. Eserlerinin konularını dinden ve mitolojiden seçerek anıtsallık yakalamakta usta bir isim haline geldi. Çok figürlü tablolarında bol devinimli, salınım içinde çizgiler kullandı.,Hareketli kumaşlar ve saçlar onun resmine zarif ve dekoratif bir özellik katıyordu.

🎨

Figürleri uçucu ve coşkuluydu. Ayrıca hastalık derecesine varan zerafet duygusu eserlerine kendine özgü, şiirsel bir hava veriyordu. Yapıtlarında hareket ve duruşun inceliği, ince uzun bedenli, uzun boyunlu ve ciddi ifadeli kadının zarifliği tablodan gözlerinizi ayıramamanıza neden olur.

🎨

Botticelli dini konu alan tablolar yapmış olsa da, dinsel bir ressam değil, güzelliğe tutkun bir ressam olmuştur. Üstelik hep aynı güzelliğe... Simonetta Cattaneo de Vespucci’ye (1453-1476)... Kısacık ömründe ona hayran bir eş ve tutkulu bir aşık sığdıran Simonetta ona saplantılı bir kara sevda taşıyan Botticelli’nin fırçasıyla ölümsüzleşti. Simonetta 1476’da öldükten sonra bile Botticelli onu resmetti.

🎨

Rahat uyu Botticelli, sayende Simonetta hala göz kamaştırıcı...

🎨

1. Simonetta Vespucci

2. İlkbahar, 1477–82; Uffizi Müzesi, Floransa

3. Venüs’ün Doğuşu, c. 1485–1486, Uffizi Müzesi, Floransa

4. Bir Kadının Portresi, 1480’lerin ortası, Städelsches Kunstinstitut und Städtische Galerie, Frankfurt

5. Venus ve Mars, c. 1485. National Gallery, Londra

6. Simonetta Vespucci’nin Portresi, c. 1475-80, Gemäldegalerie, Berlin

7. Venüs’ün Doğuşu’ndan detay

8. Botticelli, Müneccim Kralların Tapınması resminden ressamın Otoportresi olduğu ileri sürülen detay, c. 1475-75, Uffizi Müzesi, Floransa12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page