google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Bramante merdivenleri

Merdiven konusu her zaman benim çok ilgimi çekmiştir. Aydınlanma ve bilgiye giden yolu sembolize ettiği gibi gizemlidir de. Dünyada doğal ya da insan tasarımı muhteşem merdivenler var.

📍

@vaticanmuseums (Vatikan Müzeleri) içindeki spiral merdivenler ise herhalde dünyanın en çok fotoğraflanan merdivenleridir. Bramante’nin adını taşıyan bu merdivenler aslında iki tane. Orijinali 1505 tarihli olup gerçekten de Bramante’nin tasarımıdır. 1932 tarihli bugün gördüğümüz merdivenin tasarımı ise Giuseppe Momo’ya aittir.

📍

Pio-Clementine Müzesi’nin içinde bulunan ilk merdiven (2. Foto), granit Dorik sütunlu ve balıksırtı taş döşemelidir. İnsanların ve yük hayvanlarının kesintisiz olarak inip çıkmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Belvedere Sarayı’nı dışarıya bağlayan merdiven, Papa II. Julius'un arabasıyla birlikte özel konutuna girmesine izin verecek şekilde inşa edildi, çünkü ağır papalık kıyafetleri içinde birkaç kat yukarı çıkmak zahmetli oluyordu.

📍

Ziyarete kapalı olan bu ilk merdivenin aksine gene Pio-Clementine Müzesi’nin içinde olan ikinci merdiven de ilki gibi çifte sarmaldır ve inenlerle çıkanların karşılaşmadığı şekildedir. Müze ziyaretinin sonunda yer aldığı için de herkes kullanır.340 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page