google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Cluny

Paris'in içinde muhteşem bir Orta Çağ şatosu olduğunu biliyor musunuz? Kentin en kalabalık yerlerinden birinde göz kamaştırıcı bir düştür burası.

📍

1340 yılında Cluny başrahiplerinin şehir evi (hôtel) olarak inşa edilen yapı, eski hac yolunun yani Camino de Santiago'nun (Chemin de Saint Jacques/Saint James Yolu) üzerindedir.

📍

1485–1510'da başrahip Jacques d'Amboise tarafından Gotik ve Rönesans karması olarak yeniden inşa edildi. 1843'den beri müze olarak kullanılan yapı, 6.500'ü sergiler için tasarlanmış olan 11.500 metrekare bir alanı kaplar.

📍

Müze müthiş, Gallo-Roma döneminden 16. yüzyıla kadar uzanan yaklaşık 23.000 eser sergileniyor burada. Koleksiyonlar Avrupa, Bizans İmparatorluğu ve Orta Çağ İslam dünyasından parçalar.

📍

Ben bugün sizi burada sevdiğim detaylarla tanıştırmak istiyorum. Yapı kompleksinin mücevheri olan şapel, 15. yüzyılın sonlarında, Orta Çağ şehir evi ile aynı zamanda inşa edilmiş. Ancak batı ve kuzey duvarları, Roma dönemine ait Lutèce termal banyolarının üzerinde. Devrime kadar aralıklı olarak ibadet yeri olarak kullanılan şapel, 1843 yılında ilk kurulduğunda müzeye dahil edilmeden önce tıbbi bir oditoryuma ve ardından bir matbaaya dönüştürülmüş. İlk iki fotoğraf avlu kapılarından birine ait; üzerindeki deniz kabuklarına bakın lütfen.

📍

Üçüncü fotoğraf avludaki su kuyusu, 4. fotoğraf güneş saati, sonuncu fotoğraf ise favorim, kaburga tonozlar... Bir kez daha itiraf ediyorum ki ben Gotik seviyorum.
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page