google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Colosseum

Geçtiğimiz günlerde Aydın’da bulunan Mastaura antik kentinde Roma’daki Colosseum’a benzeyen orta ölçekli bir yapı tespit edilince aklıma Roma düştü.

📍

Başlangıçta dramatik gösterileri değil, gladyatör dövüşlerini, vahşi hayvan gösterilerini izlemek için yapılmış olan amfi-tiyatroların en ünlüsü yaklaşık olarak MS 80 yılına tarihlenen ve Colosseum olarak da bilinen, Roma’daki Flavius Amfi-tiyatrosu’dur. Lir çalan Neron bugünkü Colosseum’un olduğu yerde burada bir zevk bahçesi yaptırmıştı, fakat "kan ve demir'den yana olan Flavius hanedanı oyunlar için bir amfi tiyatroyu tercih etti.

📍

Colosseum Roma'nın Auschwitzi idi: Bir halk eğlencesi biçimi olarak kölelerin kitlesel biçimde öldürülmesi için inşa edilmişti. İlk yapıldığında üç katlı olan yapıya MS 4. yüzyılda dördüncü bir kat ilave edilmiştir. Bu haliyle 48m yüksekliğe ulaşan bina, 190m uzunluğunda ve 155m genişliğindeydi. Seyirci kapasitesi ise yaklaşık 50.000 idi. Numaralı oturma yerleri olan bu amfi-tiyatroda küçük kil tabletler biçiminde giriş biletleri kullanılmaktaydı.

🙋🏻‍♀️

Roma'nın ortamında Colosseum her dönemde egemen bir öğe olarak kaldı. Artık işlevi kalmadığında belirsiz ve gizemli bir anlamı oldu: Yitip gitmiş çok tanrılı bir dinin özeti, ilk Hristiyan şehitlerinin sahnesi ve "şeytanlar tapınağı".

📍

Görünüşteki yok edilemezliği, Roma’nın şimdi ve gelecekte ayakta kalmasıyla Colosseum arasında bir ölçüde bir bağlantı kurulmasını sağlar. Colosseum her daim egemen ve çekici bir yapıdır.

📍

Şimdi bizim Colosseum ile ilgili bilgileri heyecanla bekliyorum.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page