google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Dayanışma Heykeli

Tüm yaşamı boyunca el desenleri çizmiş olan Abidin Dino, yağlıboya, akrilik, sulu boya el resimleri, küçük el heykelleri yapmış ve bütün bunları defalarca sergilemiştir. El desenlerinden hareket ederek tasarladığı bir anıt, İstanbul, Maçka’da onun el ile uzun macerasının bir parçası hatta sonu olarak durur.

📍

Gençlik yıllarının geçtiği Maçka’da yer alan anıtı 1993’te tasarlamış, yerini belirlemiş ve ölümünden yaklaşık altı ay önce açılışını bizzat yapmıştır.

📍

Çağdaş Türk resminin öncülerinden, çok yönlü sanatçı Abidin Dino’nun son anıtı, Maçka’da İTÜ İşletme Fakültesi önündeki küçük üçgen adacığın bulunduğu kavşakta yer alıyor. Uygulamasını heykeltıraş Metin Deniz’in yaptığı “Dayanışma Anıtı” prizma yüzeyiyle birbirine kenetlenmiş ve dayanışmayı simgeleyen ellerden oluşan kabartmayla bezeli.

📍

Abidin Dino, 7 Mayıs 1993’teki açılışa katılmak üzere yaşadığı Paris’ten İstanbul’a gelmişti. Bu onun İstanbul’a son gelişi oldu ve 7 Aralık 1993’te Paris’te hayata gözlerini yumdu.

📍

Dünya çapında çağın en büyük sanatçılarından birinin eserine yakından bakacak kadar şanslıyız biliyor musunuz?129 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page