google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Ekselsiyor Apartmanı

İstanbul’da geçerken hayranlıkla izlediğimiz ya da yanı başında büyüdüğümüz için kanıksayıp üzerinde düşünmediğimiz çok sayıda yapı var. Büyük kısmı da adı bilinmeyen mimarlara ait. Bir kısmının adını sadece araştırmacılar biliyor. Ara ara tanıyalım isterim.

📍

Ben size bugün Ayaspaşa’da büyüdüğüm evin olduğu sokakta hep hayran olduğum bir apartmandan söz edeceğim. Ekselsiyor Apartmanı. Adı, Latincede 'daima yukarı, yükseğe' anlamına geliyor. Bir yokuştan indiğinizde tam karşınıza geldiği için farketmemenize imkan yoktur.

📍

Mimarı Yedikuleli Perikles Fotiadis’dir. Heybeliada Ruhban Okulu, Büyükada Sabuncakis Köşkü, Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi, Kumkapı Aya Kiryaki Kilisesi ve Balıklı Hastanesi de aynı mimarındır.

📍

1920’lerden önce yapılmış olmalı. Cumhuriyeti kuran öncü kadro içinde yer alan Ali Fethi Okyar ve eşi Galibe Hanım’ın burada ikamet ettikleri Galibe Hanım ile Latife Hanım’ın mektuplaşmalarından anlaşılıyor. Hatta Latife Hanım’ın kızkardeşi Vecihe İlmen’in bir röportajda söylediğine göre Latife Hanım da bir süre ailesiyle birlikte Ekselsiyor Apartmanı’nda oturmuş.

📍

Ekselsiyor, belki de konumu ve manzarası nedeniyle hırpalanmaktan kurtulan yapılardan biri. Emlak sitelerinde gördüğüm kiralık/satılık rakamlar dudağımı uçuklatsa da korunuyor diye için için seviniyorum da.

📍

Ancak yüreğim ve aklım korunmasının nedeninin yukarıda bir kısmını anlattığım kültürel belleğimiz olması gerektiğini bağırıyor.741 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page