google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Guernica

İspanya İç Savaşı sırasında darbeci General Franco'nun Cumhuriyetçiler'e karşı savaşırken, aklına çok "yurtseverce" bir fikir geldi: Cumhuriyetçilerin elinde bulunan Guérnica kasabasını ve halkını Alman uçaklarına bombalattı. 26 Nisan 1937 günü 28 Nazi Alman bombardıman uçağının bombalar yağdırdığı Guérnica saldırısı sırasında 250 ila 1600 kadar insan öldü ve çok sayıda insan yaralandı. İşin trajik tarafı Guérnica stratejik bir noktada değildi ve erkekler savaşta olduğu için hemen hemen tamamen kadın ve çocuklardan oluşan birkaç bin kişilik nüfusa sahip küçük bir köydü. Dolayısıyla bu bombalama bir savaş stratejisi değil, sadece bir gövde gösterisiydi.

💥

İspanyol yöneticiler Pablo Picasso'dan, 1937 yılında Paris'te düzenlenen Dünya Fuarı'nda sergilenmek üzere büyük bir duvar resmi yapmasını istediler. Guérnica saldırısı Picasso için esin kaynağı oldu. Bu resim savaşın trajedilerini ve insanlar üzerinde yarattığı acıları anlatıyor. Zaman içerisinde, tek bir olayı anlatmanın ötesine geçen bu resim, savaş trajedilerinin kalıcı bir hatırlatıcısı ve savaş karşıtlığının ve barışın bir sembolü haline geldi.

💥

Bu klasik bir resimdir; yalnız frize benzer etkisinde değil, ayrıntılarında da öyledir. Guérnica, siyasal kargaşalıktan etkilenerek yapılmış son başyapıttır. Guérnica’nın gücü onun nerdeyse mermer gibi biçimiyle Picasso’nun onun içine gömdüğü korkunç acı arasındaki çelişkiden gelir.

💥

Görkemli boyutları siyah, gri ve beyaz gibi donuk üç renkten oluşan sessiz, içedönük, bunaltıcı ama etkili bir kompozisyonla doldurulmuştur. Picasso'nun amacı katliamı dış ve iç yüzüyle birlikte seyirciye yansıtmaktır.

💥

Guernica, karmaşık anlatımına rağmen ayrıntılarındaki basit ama çarpıcı imgeler sayesinde seyirci üzerinde yaratılmak istenen dehşet, acıma ve çaresizlik hislerini oluşturmayı başarabilmiştir. Eser dünya çapında savaşa ve şiddete karşı duyulan tepkinin en güzel yansımalarından biri olmuş ve yapımından beri geçen üç çeyrek asır boyunca insanları savaşın kötülüklerine dair uyarmaya devam etmiştir.

💥

Picasso'nun eser üzerinde çalışmakta iken söylediği aşağıdaki sözler de hem eserin, hem de Picasso'nun savaşa ve şiddete dair tepkisini açık ve net biçimde ortaya koyar: "İspanyol mücadelesi gericiliğin insanlara ve özgürlüğe karşı savaşıdır. Benim bir sanatçı olarak tüm hayatım gericiliğe ve sanatın ölümüne karşı sürekli bir mücadeleden ibarettir. Nasıl olur da bir an herhangi biri gericiliğe ve ölüme destek verdiğimi düşünebilir? Üzerinde çalıştığım panelde - ki ona Guérnica adını vereceğim - ve diğer tüm eserlerimde İspanya'yı bir acı ve ölüm okyanusunda boğan askeri sınıfa karşı duyduğum iğrenmeyi ifade ediyorum."

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page