google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

I. İzzeddin Keykavus

Kayıtlara göre Anadolu Selçuklu Sultanlarının en ilginçlerinden biri olan I. İzzeddin Keykavus, 1180 yılında bugün doğdu.

📍

İbn-i Bibi Selçukname’de çok hassas bir kişilik olarak tanıttığı sultanın 615/1218 yılında gerçekleştirdiği Elbistan seferinin yenilgiyle sonuçlanmasından sorumlu tuttuğu emirlerini yaktırarak feci bir şekilde öldürtüşünden duyduğu pişmanlık ve üzüntüyle hasta olduğunu yazar. Bir yandan böylesine katı ve acımasız diğer yandan üzüntüden yataklara düşecek kadar hassas olarak tanıtılan bir kişiliğin 614/1217-18’de yaptırdığı ve içine gömüldüğü şifahane, taşıdığı devir özellikleri ve simgeleriyle çok önemli ve saatlerce konuşulacak bir yapıdır.

📍

1220’de vefat eden İzzettin Keykavus’un türbesinin kitabesinde "Yazıklar olsun ki biz geniş görkemli saraylardan dar kabirlere girdik. Zenginliğimizin ve servetimizin çokluğunun bize faydası olması. Saltanatımız yok olup zevalin eşiğinde fani dünyadan baki dünyaya ölüm yolculuğu gerçekleşti. Bu yolculuk 617 yılının 4 Şevval´inde gerçekleşti" (4 Kasım 1220) yazmaktadır.

📍

Sandukasının üzerindeki beni çok etkileyen yazı ise şöyledir:

“Biz cihanı terk edip gittik, zahmet ve rahatını nakşedip gittik, bundan sonra nöbet sizdedir, biz kendi nöbetimizi tuttuk ve gittik.”0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page