google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Jan Vermeer

Barok dönemin etkili sanatçılarından biri olan Jan Vermeer 1632 yılında bugün Delft’te doğdu.

🎨

Devrinde etraftaki birçok sanatçıdan herhangi biri olarak görülmüştür. Günümüzde sanatla ilgisi olmayanların bile “İnci Küpeli Kız” resmini bildiği Vermeer, diğer ressamların aksine en pahalı malzemeleri en iyi şekilde kullanırdı. Lapis lazuli, deniz mavisi vazgeçemediği renk olup kadınların solgun tenlerinden fondaki duvar çatlaklarına kadar tüm detaylara sinmiştir. Bu mavi boya pigmentleri Avrupa'ya Afganistan’dan getirtildiği için dönemin en pahalı boyasıydı. Buna rağmen Vermeer maviyi cömertçe kullanmaktan çekinmedi.

🎨

Yeşil ise genelde İtalyan ressamların bolca kullandığı ve fakat Hollandalı ressamların pek tercih etmediği bir renkti. Bu açıdan tablolarında göze çarpan yeşil tonlar Vermeer'i diğer Hollandalı ressamlardan ayıran bir detaydır.

🎨

Öldüğünde arkasında dul karısı, 15 çocuğundan yaşayan 11 tanesi ve ancak 35 resim bıraktığına göre belki de ağır çalışan bir ressamdı. Yirmi üç tablosu imzalıdır. Günümüzde birçok sanat tarihçisi tarafından ışığın gücünü en iyi kullanan ressam ve ilk sinematograf olarak kabul edilmektedir.

🎨

Yaşamımıza kattığın güzellikler için çok teşekkürler...1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentarios


bottom of page