google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kariye

Ayasofya benim sanat tarihçi olmayı isteme sebeplerimden biriydi. Kariye ise sanat tarihçi olduğum için şükretme sebeplerimden biridir.

📍

Ben ona baktığımda herkesin gördüğünü görmem, benim gördüklerim eseri çeşitli dönemlerde meydana getirenlerin yüreğinden kopanlardır. Örneğin ilk dört yapım evresinde nasıl olduğunu hayal ederim. Beşinci ve sonuncusu bugün mevcut olandır çünkü.

📍

En sade olan kuzey cephede gölgeli çukurlukları ile kendilerini belli eden kalp biçiminde iki nişi yapan ustanın aklından geçenleri; mozaik ve freskolardaki derinlik hissini ustaların nereden öğrendiğini bilmek isterim hep. 

📍

1313’e doğru bu manastır ve kiliseyi onartmış, binanın kuzeyine bir ek, batısına bir dış narteks ve güneyine bir mezar şapeli yaptırmış olan devrin ileri gelenlerinden, edebiyatçı, şair ve hazine nazırı Theodoros Metokhites ile sohbet edebilmeyi istediğim kadar camiye çevrildiği 1510'da hiçbir mozaik kapanmadığı halde 1765'de neden kapatmaya karar verildiğini anlamak da isterim. Üstelik Batılılaşma dönemindeyken...

📍

Daha pek çok merakım var ama sizi yormayayım. Ancak özellikle belirtmek isterim ki Kariye, Kur’an’da ve hadislerde en çok övülen kadınların başında gelen Hz. Meryem'in hayatı ile ilgili sahnelerin yer aldığı dünyadaki nadir yapılardan biridir.

📍

Bilin istedim.0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentarios


bottom of page