google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kekova

Önde durduğuma bakmayın, ben gene konu mankeniyim. Başrol arkadaki Likya Tipi Lahit’te.

💙

Kekova’ya gelip de tekne ile çevre gezisi yaparsanız Üçağız’a geldiğinizde kendisini görürsünüz. Gerçi bir takım kayalık alanlardan da geçeceksiniz, onlar da yerleşme kalıntılarıdır ancak başka zaman konuşuruz onları. Sadece kayalık olmadıklarını söyleyeyim şimdilik.

💙

Orta Likya’da bulunan Kekova bölgesi, Antik Mısır-Roma deniz ticaret yolunun üzerinde, kayalık ve tehlikeli bir geçiş yoludur. Burada Teimiusa, Aperlai, Simena ve Dolichiste adlı dört liman kenti vardır.

💙

Kuruluşu MÖ 4. yüzyıla tarihlenen Simena küçük bir limandır. Ticari faaliyetler az olsa da bölgenin diğer limanlarında görmediğimiz beş askeri gemi barındığı vardır. Liman MS 141’deki depremden sonra önemini yitirmiş olmasına rağmen yerleşmenin stratejik öneminin yüzyıllarca sürdüğünü de MS 1500’lere tarihlenen kaleden anlıyoruz.

💙

Roma dönemine ait bu Likya Tipi semerdamlı lahit günümüzde anakara ile Simena’nın liman alanı olarak kullanılan adanın arasında duruyor. Alt kısmı yaklaşık yarım metre denizin içinde.

💙

Bölgenin yaşadığı deprem ve tektonik hareketler öncesinde liman alanının bulunduğu adanın anakara ile birleşerek aslında bir yarımada olduğunu gösteren bir kanıt kendisi.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comentarios


bottom of page